KM
Soru Sahibi
14 Ekim 2018 00:37

Pet-ct sonucu

Pet ct bulgular; serebral ve serebellar hemisferlerde fizyolojik fdg dağılımı mevcuttur.Boyunda servikal-juguler alanlarda patolojik sayılabilecek fdg tutulumu saptanmadi . Supraktavikuler fossalarda;her iki aksillada,mediastinal lenfatik istasyonlarda pataloji sayılabilecek fdg tutulumu saptanmadi.Akciger parankim sahalarında patolojik sayilabilecek fdg tutulumu seçilmedi.Karaciger-dalak lojunda fizyolojik düzeylerde fdg tutulumu mevcuttur.Bobrek parankimlerinde;abdominal-pelvik lenfatik istasyonlarda yerlesimli sayılabilecek fdg tutulumu saptanmadi .Pelviste her iki inguinal lenfatik lojlarda izlenen yagli hiluslari belirgin benign görünümde lenf nodlari patolojik sayılabilecek fdg tutulumu saptanmadi.iskelet sisteminde kemik iliği yerleşimli her iki humerus ve femur proksimal kısımlarında belirginleşen diffüz görünümünde fdg tutuldukları dikkat çekmiştir. Sonuc: 1.)fdg afinitesi gösteren malignite lehine bulgu saptanmadi.2.)aksiyal iskelet sisteminde kemik iliği yerleşimli hiperplaziye ait olabilecek fdg tutumları dikkat çekmiştir.3.)Pelviste her iki inguinal bölgede reaktif görünümde patolojik fdg tutulumu göstermeyen lenf nodlari mevcuttur. Hocam bu pet-ct sonucuna göre biyopsi gerekir mi doktor gerek yok dedi sizin fikrinizi de sormak isterim.wbc:11.8 rbc:5.7 hgb:14.8 plt:309 mcv:80.1 mch:25.7 mchc:32.1 rdw:14 pdw:16 .2 lymph:2.7 mon:0.8 neut:8.2 eos:0.1 baso:0.1 crp2.2 dedim 1 saat:6 2saat :22 ingunial bölgede sagda 2.5cm solda 1.5cm yagli hiluslu lap mevcut.pet göre kanser riski varmıdır biyopsi gerekir mi ilk defa pet ct oldum biyopsi yapilmadi

1 cevap
Cevaplar (1)

merhaba öncelikle geçmiş olsun PET-BT sonucunuz temiz çıkmış. Bu durumda bizim açımızdan biyopsi gerektiren bir durum yoktur. Ancak buna karar verecek olan ilgili klinik hekiminizdir. iyi günler dilerim

31 Ekim 2018 22:24