ÇK
Soru Sahibi
21 Eylül 2021 16:47

Tükürük bezi

Lenfadenopati Sayın hocam kızımın boyun ultrason sonucu şöyledir: tiroit bezi normal boyutlardadır. Parankimi homojendir. Solda submandibuler alanda 17×5mm boyutunda, sağda submandubuler alanda 26×8mm boyutunda, bir kısmı makrolobüle kontorlu, yağlı hilusu korunmuş, kalın kortekskli, reaktif özellikler taşıyan oval kontorlu, çok sayıda lenf nodlari mevcuttur. Servikal yumusak dokular normal olup belirgin solid kitle lezyonu izlememiştir. Bilateral parotis bez parankimi homojendir. Her iki submandibuler glandi solda daha belirgin olmak üzere parankimleri heterojen görünümdedir. Parankimde milimetrik hipoekoik noduller görünümleri ve ince ekojen sepatasyonlar dikkati çekmiştir. Hastanın takibi ve otoimmuin hastalıklar açısından değerlendirilmesi önerilir. Orta hatta dil inferior kesimde 6.5×3mm boyutlarında ince cidarli anekoik kist izlenmiştir. Çok endişeliyim ne önerirsiniz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Aydın Ece
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Romatolojisi

Hastanızın boynundaki lenf bezelerinin doktor muayenesi ile elde edilecek klinik bulguları ve diğer kan testlerinin sonuçları ile birlikte değerlendirilip karar verilmesi gerekir. Enfeksiyon lehine bulgular varsa öncelikle uygun bir antibiyotiği yeterli süre verip tekrar kontrol ultrasonu çekilmesi daha uygun olabilir. Geçmiş olsun.

22 Eylül 2021 09:06