tT
Soru Sahibi
18 Kasım 2021 23:15

Sık karın ağrısı ateş

Kızımın tekrarlayan karın ağrısı ateş ve bulantısıoluyor ve kan tahlilinde crp sedim çok yüksek çıkıyor yeni fmf testi yapıldı sonuç daha çıkmadı ama serum amiloid de çok yüksek dedi doktor fmfi bekliyoruz 1 aya çıkar diyorlar ama bu süreçte çocuğuma zarar gelmesinden çok korkuyorum önerebileceğiniz bişey var mı hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Aydın Ece
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Romatolojisi

Tekrarlayan karın ağrısı ve ateş atakları ile birlikte, CRP ve Sedim gibi akut faz belirteci olan laboratuvar testlerinin yüksek çıkması Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) i düşündürüyor. Ancak bazı başka durumlar da benzer klinik ve laboratuvar sonuçları gösterebilir. Hastayı görmeden, ayrıntılı öyküsünü almadan bir şey söylemem imkansız. Hastayı tümüyle değerlendirmeden buradan tedavi tavsiyesinde bulunmam doğru olmaz. Hastanın takip ve tedavisini üstlenen doktorlar mutlaka gerekli açıklamaları yapmışlardır. Sağlıklı günler diliyorum. Prof. Dr. Aydın Ece

21 Kasım 2021 21:52