KB
Soru Sahibi
21 Mart 2023 22:08

Troekosti mi

Hocam Kayseri'de 61 yaşında babam ağaçtan düşme sonucu 117 gün yoğun bakımda uyutuldu 96 günde uyanması ve solunum cihazından ayrılması için ugrasildi şimdi ise fiziksel yönden iyi denilecek derecede fakat ciyerden geleni bitiremiyoruz sürekli aspire etmek zorundayız tükürüğü yutagin zayıf olmasından dolayı ciyere kaciyo ve bu babamı dahada yoruyo bize bı çare stent olurmu veya ne yapabiliriz lütfen

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sina Ercan
Göğüs Cerrahisi

Hastanın ağzındaki sekresyonları havayolunu koruyup kapatamayıp yutkunurken nefes borusunu kaçmasına hastanın aspire etmesi deniyor. Bu da tekrarlayan akciğer enfeksiyonları ve artmış sekresyon ve salgı demek. Stent sekresyonlara bir çözüm değildir. Tam tersi sekresyonları arttırır ve tıkanmalara yol açar. Trakeostomi ile etkili havayolu temizlik ve bakımı ile uygun anbiyotik tedavileri yapılabilecek işlemlerdir. Oradaki yoğunbakım doktorlarınız gerekeni yapacaktır. Çok geçmiş olsun.

20 Nisan 2023 00:14