CB
Soru Sahibi
7 Ekim 2021 16:33

Sperm Sorunu

Merhaba Hocam, 32 Yaşındayım. 1,5 yıldır bebek düşünüyoruz. Yıkamalı spermiyogram testi iki farklı labatuvarda yaptırdım. Swim up yöntemi ile İlk teste sonuçlar şu şekilde; Total sperm sayısı:4,8 milyon/ejakula, Hareketlilik: %37, Hızlı İleri Hareketlilik %0, Yavaş İleri Hareketlilik %31 (1 milyon/ml), Hareketsiz: %63(2 milyon/ml) Yakalaşık 3 ay emodex, keçiboynuzu kürü kullandım. 3 ay sonun da yaptırdığımı swim up yöntemiyle ikici testte şu şekilde: konsantrasyon yıkama öncesi 3 milyon, yıkama sonrası 100bin, Motilte %100, Hızlı İleri Hareketlilik %100, Yavaş İleri Hareketlilik %0, Hareketsiz: %0 şeklindedir. FSH:10,55, LH:7,35, Total Testosteron 3,08, Prolaktin:7,14 Ultrason sonucu Varıkosel olmadığım tespit edildi. Eşimde herhangi bir problem yok. Bu sonuçlara göre tüp bebek tedavisi yaolması uygun mu, öncesinde tedavi mi olunması gereklidir. Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Mevcut veriler ile tüp bebek uygulanabilir ancak öncesinde bir üroloji uzmanı ile görüşmenizi öneririm. Geçmiş olsun dileklerimle. Dr. Ömer Faruk

17 Ekim 2021 13:27