KO
Soru Sahibi
20 Şubat 2024 11:08

Rotasyon Anomalisi

Merhabalar Değerli Hocam; 12 Aylık kız bebeğim var. Henüz anne karnındayken yaptığımız takiplerde, sol böbreğinin pelvik bölgede olduğu tespit ettik. Doğumdan sonraki ilk aylarda USG yaptırdık izlenebildiği kadarıyla sorun çıkmadı. Çocukta görünürde herhangi bir şikayet yok çok şükür. Bugün ise 1 yaşına girdiği için tekrardan kontrol amaçlı bir USG yaptırdık. Acaba sonuçu yorumlayabilir misiniz.Şimdiden teşekkür ederim. Sağ böbrek uzun boyutu 5,5 cm, sol böbrek uzun boyutu 5 cm olarak ölçülmüştür. Sol böbrek pelvik bölgeye yakın inferiordadır. Konturleri lobüledir.(rotasyon anomalisi). Sağ böbrek normal lokalizasyondadır. Her iki böbrek parankim ekoları normaldir. Parankim kalınlıkları normal sınırlardadır. Bilateral böbrek toplayıcı sistemlerinde genişleme saptanmadı. Sağ böbrekte belirgin lezyon görünümü izlenmedi. Mesane duvarı kalınlığı ve içeriği doğaldır.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Verdiğiniz bilgilere göre, ultrasonda, sol böbreğin normal yerinde değil, pelviste yani leğen kemiği içinde yerleşik olması dışında bir sorun görünmüyor Yılda 2 kez ultrason ile takibe devam etmenizi öneririm Geçmiş olsun

20 Şubat 2024 11:18