MU
Soru Sahibi
27 Mart 2023 13:25

Reflu

Hocam Merhaba,oğlum Umut 6 yaşında.Dogdugunda sag bobrek 4,sol bobrek 5 .derece reflu vardı.4 aylıkken tavsiyenizle sünnet oldu.Enfeksiyon olmadı,koruyucu antibiyotik kullanmıyor.Hep takip edelim ameliyata gerek yok denildi.Bugun idrar ve ultrason bakıldı.Idrari temiz.Ultrasonda,böbreklerin boyutları, konturlari,parankim kalinliklari, parankim ekojeniteleri normaldir.Sag renal pelvis hafif dolgun olup 4x3 mm,sol böbreğin pelvikasiyel yapıları grade 2 dilate renal pelvis 18×21 mm(AP×ML) olculmustur.Mesanenin konturlari ve duvar kalınlığı normal, lumen içi tas kitle izlenmedi.Sol ureter distalde dilate görünümünde olup kalibrasyonu 7mm ölculmustur. Bu sonuçlara göre böbrekler iyi mi

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Oğlunuzu görüp muayene etmeden be tetkikleri direk incelemeden çok kesin bir yorum yapmam doğru olmasa da verdiğiniz bilgilere göre, önemli bir sorun görülmediğini söyleyebilirim.

27 Mart 2023 13:53