ee
Soru Sahibi
15 Mayıs 2014 14:47

nötropeni

hocam mrb. 6 aylık kızım var. yaklaşık 2 ay önce şiddetli kusma ile hastaneye gittik ve 3 gün yatış yapıldı. gastroenterit tanısı konmuştu.çıktıktan 2 gün sonra kusma şikayetimiz geçti. bundan 2 hafta sonrada larenjit omuştu. doktor nebulizer ile ventolin ve pulmicort verdi ama iyileşmedi ve yaklaşık 25 gün önce krup+febril nötropeni tanısıyla hastaneye yattı. yatışta yapılan kan tahlili sonuçları hb:9,95 / hct:33 / bk:4510 / anc:450 / plt:*** *** ** / crp:5,1. Tedavi süresince yapılan tahlillerde nötrofil değeri düşmeye devam etti ve 60 kadar düştü. ancak diğer değerleri normal sınırlarda olduğu söylendi. 12 gün önce kültür sonuçları temiz çıktı ve taburcu edildi. tabrucu günü yapılan tahlilde hb:11 / htc:33 / wbc:8120 /anc:60 / plt:*** *** ** / crp:0,01 çıktı . hastaneden çıktıktan2 hafta sonra kontrole gittiğimizde yapılan tahlilde anc: 40 / plt:*** *** ** / wbc:3440 / htc:42,6 / hb:13,9 çıktı. bu tahlilde kızımda burun akıntısı ve hapşırma vardı ama önemli olmadığı söylendi.şuana kadar nötropeni nedeni veya çeşidi hakkında kesin bi tanı yok. ebv ve parvovirüs tetkikleri henüz sonuçlanmamış. doktor 3-6 ay boyunca her hafta kan tahlili ile takip yapılacağını söyledi. verdiğim bilgiler yeterli ise sizinde fikir ve yorumunuzu almak isterim. şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Şükrü Cin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Bebeğiniz viral bir enfeksiyon geçirmiş. Bu nedenle viral enfeksiyon dönem neutrofiller zaten düşer.Ayrıca bebeklik te Neutrofiller ,Lenfositlere göre daha düşüktür. Sanırım bir ay zarfında kan değerleri normal sınırlara gelecektir. Eğer bebeğinizin bir yakınması yoksa 1 yaşında tekrar kan sayımı yapılması uygun olur. Birde bebeğinizin demir damlası almasını unutmayın. Yine de siz kontrole gitmeyi ihmal etmeyin. Sonuçları tekrar tartışabiliriz.

15 Mayıs 2014 15:11