AG
Soru Sahibi
19 Aralık 2021 23:18

Ne yapmalıyım hocam

Hocam iyi günler bebeğim 5 aylık ve meme reddi vardı 3. Ay 500 4. Ay 400 gram aldı ve ben de sütten vazgeçmek istemedim sütümü sağarak veriyorum bebeğime hocam 25 günde tam bin gram almış sizce bu şekilde devam etmeli miyim. Günlük sütüm 800 cc civarı çıkıyor hocam sizce yeterli mi mama takviyesi yapmalı mıyım? Bebeğim mamayı tek başına kusuyor ben sürümle karısıtırıp veriyorum çok nadir sizce mamaya genel var Mı sütümü 3 saatte bir 100 cc veriyorum. Nette kilo * 56 yazıyor daha fazla rakam cıkıyor bu yüzden sormak istedim bebeğimin kilosu 7768 gram doğun kilosu 3750 hocam hep anne sütü aldı. Ayrıca ek gıdaya ne zaman geçmeliyim en doğru zaman ne zamandır ve neyle başlamalıyım

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Şükrü Cin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Bebeğinizin ağırlık kazanması ile bu şekilde kuşkulu ve huzursuz davranmayı ve beslerken yiyecek mi? yemeyecek mi ? dye endişeli bir duyguyla beslenme yapmayı bırakınız. Bebeğinizin şu anda en önemli besini anne sütüdür. Sütünüz geldiği süre , ne kadar geliyorsa o kadar Anne sütü verin. Bebeğiniz oldukça iyi ağırlık kazanıyor. Doğum ağırlığının iki katına ulaşmış, yani normal gelişimi olmuş. Endişe etmenize gerek yok. Ancak eğer sütünüz yeterli olmuyormu , diye düşünürseniz , elbette ek mama verilebilir. Mamayı anne sütüne ekliyorsunuz olabilir. Ama önce anne sütünü verin , sonrada mamayı ayrı verin. Böylece anne sütünün bir damlasını bile boşa harcamazsınız. Şunuda aklınızdan hiç çıkarmayın , aç olan bebek yer.BEBEK BESLENMESİNDE ÖNEMLİ OLAN “TEKLİF VAR ISRAR YOK” tur. Her bebek kendine yetecek kadar besini yer. Bebeğini başka bebeklerle kıyaslamayın. Kimi bebek çok yer , kimisi az yer. Önemli olan gerekli besini vermektir. O kendi istediği kadar alır. Ek gıda vermeye gelince. Anne sütüne ek olarak. Hazır mamaları yada doğalı besinleri meyva suyu ve yoğurt azar azar başlayabilirsiniz. Bu konuda Çocuk hekiminizin önerilerini almak gerekir.Çünkü her bebeğin beslenme önerileri kendine özgüdür. Hekiminiz ona göre önerilerini yapacaktır. Bebeğinizi beslerken sevgi içinde ve sakin besleyin. “Teklif var , İsrar yok”

20 Aralık 2021 00:26