OD
Soru Sahibi
14 Aralık 2021 15:05

Lenf nodulu

Hocam merhaba.. 4 yaşındaki oglumda iki yil once her iki boyunda oynak lenf bezi farkettim. Ankara sehir hastanesine gittik. Bütün kan tahlilleri ve boyun usg ayni zamanda tum batin usg cikti ve reaktif dendi. Kendiniz elle kontrol edersiniz büyüme olup olmadığına dedi doktor. Birkaç adet nodul vardi, en buyugu 19 mm digeri 15 mm civarındaydi.. İki yıl geçti. Malum koronadan gidemeedik. Oğlum o zaman iki yaşındaydı, suan 4.. Ama hala o bezeler duruyor. Ama oynak bir şekilde... Buyune yok gibi. Haziranda oğlum korona oldu, sonrasında temmuzda bir boğaz ve kulak enfeksiyonu oldu. Suanda da grip.. öksürük ve burun tıkanıklığı aynı zamanda ates var.Bunlarda lenfleri buyutur mu? Hocam bu bezeler bi sıkıntı yaratir mi? İki buçuk yıldır duruyolar. enerjisi istahu iyi.. suanda da hasta.. agumantin kullanıyoruz.. yani yıllardır olan bezeler sikinti cikarir mi?Saygılar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Şükrü Cin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Çocuğunuz sıklıkla Üst SolunumYolları Enfeksiyonu(ÜSYE) geçiriyor. Buda boyun lenf bezlerinin kolay küçülmemesine neden olabilir. Yaş ilerledikçe hem daha az hasta olacak, hemde bu bezeler küçülecek. Eğer çocuğunuzun hiç bir yakınması yoksa önemli değildir. Normal sağlık kontrolları sırasında doktorunuz onları izler. Siz merak etmeyin.

17 Aralık 2021 21:50