BM
Soru Sahibi
5 Ağustos 2019 19:49

Kolestetolyuksrklıgı

saygılar benim ve eşimin son tahlil sonuçları şöyle benim hdl 40 ldl140, trig238 tkol229 hbac1 5.6 ldlyi düşünemiyorum gergin sabah10zeytin haftada3gyumurta bir tatlı kaşığı keçiboynuzu özü yiyorum önemli zararları varmı eşim hdl ,58 ldl170 trig86 tkol224 hbac 5.4 kolesterolyuksekligi5.9 onunda ldlsi yüksek kolesterol ilacını unutkanlık sersemlik yaptığı için icemiyoruz hergun150mg ecopirini 2mizde içiyoruz zararı varmi haftada3, yumurta sabah 8zeytin bir tatlı kaşığı tahin pekmez karışımı yiyorum hocam kırmızı pirinç mayası hapı önerildi KU Lanayimi dr omega3veya .bazıları omega369kullanmami öneriyor nedersiniz değerli bir uzman olarak ek bir önerimiz yokmu özellikle hindistancevizi yağı öneriliyor unutkanlığa da iyi gelirmiş size güvendiğim için öneriniz nedir alayım mi triglrseriti nasıl dusurubilirim Gizle Gizle *** *** ** / Biz

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İsmet Tamer
Aile Hekimliği

Merhabalar, Kolesterol yüksekliği tek başına ilaç veya besin desteği kullanarak tedavi edilmez. Başarılı bir sonuç için sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlıklı beslenme ve aktif-hareketli bir hayat düzeni ile işe başlamak gereklidir! Sadece rakamları tedavi etmek de doğru değildir! Sizin ve eşinizin genel sağlık durumlarınız, eşlik eden hastalıklarınız, kilonuz, hareketlilik ve beslenme düzeniniz, alışkanlıklarınız çok önemlidir. Ayrıca muayeneniz de gerekir! Ama sadece trigliserit diyet ve egzersiz dışında nasıl düşer diye sorarsanız, omega-3 iyi bir tercih olabilir! Yalnız omega-3 kullananların, ayrıca aspirin gibi kan sulandırıcı kullanıyorlarsa ÇOK dikkatli olmaları gerekir, zira omega-3 de kanı incelterek sulandıran bir maddedir! Umarım aydınlatıcı olmuştur, sağlıklı günler diliyorum. Prof. Dr. İsmet TAMER İstinye Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Bahçeşehir-İst.

8 Ağustos 2019 02:04