KR
Soru Sahibi
1 Ağustos 2023 00:35

Kabızlık

Hocam 3 yaşında kızım var. Tuvalet eğitimini vereli 1 seneyi geçti daha öncesinde kabızlık sorunu yaşamamıştık. Salı günü birden kabızlık başladı kakasını yapmak istemiyor acıyor diyor. Doktora götürdük duphalac başladı birde hafif çatlama oluşmuş makatta ona da anestol kremle fito krem başladık. Ayrıca idrar tahlili de istedi idrarın da enfeksiyon çıktı ona da antibiyotik başladık. Fakat cumaya kadar duphalac etki etmedi tekrar götürdük karın röntgeni istendi bağırsak çıkışında kaka var üst kısım da gaz dolu denildi ve lavma yapıldı.Lavma dan sonra baya yaptı o gün. Birde ilaçlara ek olarak sokol çözelti verdi onu da icirirsin yapmadığı zamanlarda kilosunu 3 e bölerek günde 3 defa olarak dedi. Fakat cuma günün den beri hala kakasını yapmadı karnım ağrıyor diyo ama elimizden birşey de gelmiyor sizce ilaçların dozunu mu yanlış kullanıyoruz ya da makattaki çatlak yüzünden mi yapmak istemiyor kakasını kaç gün içinde tutsa sorun olusturur ? 3 gün oldu karnı şiş kendini de rahatsız ediyor ama yapmiyor ilaçları değiştirmek gerekir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Görüp muayene etmediğimiz hiç bir hastamız için ilaç ve ilaç dozu ile ilgili bir yorum yapamıyoruz maalesef. Ancak, verdiğiniz bilgilere göre çok muhtemelen sorun makattaki çatlakla ilgili duruyor. Canı acıdığı için yapmıyor, yapmadıkça da kaka birikip sertleşiyor. Öncelike makat çatlağını tedavi etmek bu süreçte de belki 1-2 kez daha lavman yardımı ile kaka yapmasını sağlamak gerekir Geçmiş olsun

1 Ağustos 2023 06:39