AC
Soru Sahibi
10 Mart 2021 15:10

İdrar Yapma Bozukluğu

Hocam kolay gelsin, 19 yaşındayım 2 aydır idrar tutukluğu (idrar yapmaya başlarken bazen 30 saniye beklemek zorunda kalıyorum, çok güçsüz, ıkınarak, ayak dibine ve sonda damlamalar oluyor) ve sürekli idrar hissi yaşıyorum, üroflov testinde ortalama akım hızı 7,6 ml/s ve tepe akım hızı13,6 ml/s ile darlık var tanısı kondu (3 kesinti, akım süresi 40s, işeme süresi 80s). İdrar testi, tahlillerinde bakteri görünmüyor, prostat volümü19cc normal boyutlarda çıktı fakat yine de idrar yolunu tıkama ihtimali var mıdır (üreter kalibrasyonları normal, mesane duvarı ve kalınlığı normal)? Ayrıca PVR 140cc ölçülmüş hocam, idrar hissinin psikolojik bir durum olmadığı kanısına varabilir miyiz? Teşekkürler, kolay gelsin hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Verdiğiniz bilgilere göre çok psikolojik bir sorun görünmüyor Mesanenin idrar yapan be tutan kaslarının uyumlu çalışması ile ilgili bir sorun gibi duruyor daha çok. Bu konuda size Doç Dr Ömer Gülpınar’ı önerebilirim.

10 Mart 2021 15:55