be
Soru Sahibi
24 Şubat 2020 09:37

HASTALIK KORKUSU

Merhabalar ben psikolog yardımı da aldım da sorunum şu gastrit mide ağrısı var eroziv gastrit tanısı kondu bana Eylül ayında stres bağlantılı sonrasında psikolojik destek de aldım düzeldi ama sık sık tekrar oluyor ve düzelmesi uzun sürüyor ben kafam da sürekli bunu babam mide kanserinden kaybettim oraya bağlıyorum çok benim için o kelime o hastalık bir sınır aklından çıkaramıyorum emdr ile bunun çözümüne bakacak tık ama bu bir çözüm olur mu yani ne yapmayalım bu mide ağrılarım geçmiyor artık doktorlara inanamıyorum kafam da acaba doğru görmediler mi neden ağrıyor neden geçmiyor kötü bir sey mi var ilerledi mi sürekli bu korku kanser korkusu ilaç mı almayalım psikolog desteğine devam mı etmeliyim onu da bıraktım lütfen cevap verin psikaytri gidip ilaç mı almayalım bu durumda ne yapmayalım bu sorunu artık çözmek ve hayatıma normal şekilde devam etmek istiyorum

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Psk. Elmas İnce Kale
Psikoloji , Psikoonkoloji

Merhaba Elif hanım,,öncelikle geçmiş olsun,anladığım kadarıyla konulan tanı konusunda ikna olmamışsınız,konusunda uzman ikinci bir Gastroenteroloğa göründünüz mü? psikolojik anlamda hem ilaç hemde psikoterapi desteğini birlikte almanızı öneririm.hoşçakalın

28 Şubat 2020 11:24
be
Soru Sahibi

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim Elmas hanım, ben farklı doktorlara gittim endoskopi oldum Eylül de hemen yapmaya gerek olmadığını kan değerlerim falan normal oldugunu söylediler zor bir süreç hemen geçmez dendi ama ben ikna olamıyorum kendim için de ailem için de babamı kaybettikten sonra tüm ailem evde olsak dışarı çıkınca ya da burnu bile aksa kötü şeyler olacakmoş gibi psikologum çok aşırı kontrol ve korumacı oldugumu bunun beni etkilediğini söylüyor ailem dısında bir sey düşünemiyorum hep tetikte ve gerginim emdr ile bu hastalık kanser korkusu silinir mi bu böyle bir sey mi eğer değilse ilaç kullanmayı düşünüyorum korkularımın önüne geçemiyorum. Çok teşekkür ederim tekrar cevabınız için

1 Mart 2020 10:09
Uzm. Psk. Elmas İnce Kale
Psikoloji , Psikoonkoloji

merhaba Elif hanım Tıbbi anlamda gereken herşey yapılmış ,düzelmezseniz bir de psikiyatri kliniğinde çok yönlü tedaviyi düşünebilirsiniz.Hoşçakalın

2 Mart 2020 14:10