BA
Soru Sahibi
23 Aralık 2021 07:49

Düşük şeker

Merhaba hocam 6 yaşında oğlum için soruyorum. Bronşit sırasında yapılan kan tahlillerinde tokluk şekeri 180 çıktığı için çocuk doktoru şeker takibi yapmamı söyledi. Bir haftadır sabah kalktığında açlık şekeri 40-60 arası. Yemekten iki saat sonra tokluk şekeri *** *** ** arası çıkıyor. Çocuk doktoruna tekrar götürdüğümde bu açlık değerlerinin mümkün olmadığını cocugun bayılması olurdu diyerek kabul etmiyor. Fark ettiğim çarpıntı gibi kalbi çok hızlı atıyor nabzı genel olarak 120 üstü. Parmak tipi iki tane cihazım var ikisinde de aynı sonuçlar çıkıyor. Doğruluğunu kontrol için kendimide ölçüyorum normal sonuc çıkıyor. Endokrinolojiye gidelim dedim gerek yok diyor devlet hastanesinde hasta takibini açmadığı için randevuda alamıyorum. h1ac testi negatif şeker yok diyor. Sizce neden olabilir fikrinizi almak istedim ne yapabiliriz

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Jamala Mammadova
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi

Merhaba kan şekerini 40 olduk da çocukta hiç bir klinik bulgu yoksa tedirgin olmanıza gerek yok.Ama ben bir Endokrin uzmanının görmesini öneririm. Kan şekeri 40 olduğunda insulin kaç olduğuna bakılması gerekiyor. Gerekirse OGTT yapıla bilir. Saygılarımla

27 Aralık 2021 08:02