TA
Soru Sahibi
28 Aralık 2023 02:12

Defans mr da belli olur mu ?

Dedem sürekli evden çıkmak istiyor .taktığı yere gidiyor .mesela bu gün imamın evine gitmek istedi .camideki ayakkabıları toplayıp eve getirmiş . Psikiyatri ilaç vermiş ben iyiyim diye içmiyor. Mr çektirdik bulgular normal çıktı . Yaklaşık bir yıl önce babaannemi kaybetti . Psikolojik bir hastalık olabilir mi ? Yoksa demans olabilir mi ? Ön planda unutkanlık değil de evden kaçıp gidiyor . İlaç kullandıramıyoruz kesinlikle ne yapmalıyız ?

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Yüksel Güven
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Geçmiş olsun, MRG'ı kendim görmediğim için demans açısından yorum yapamıyorum . Bu tablo beraberinde ağlama ve alınganlık ön planda ise daha çok depresyonu, beraberinde çok soru sorma ve algılayamama ön planda ise demansı düşündürür. Onunla işbirliği içinde olmalı, gitmek istediği yerlere beraber gitmeli ve yanında iken sakin olmalısınız. Suya/yemeğe katılan ilaçlar var. Doktorunuzdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

28 Aralık 2023 09:18
TA
Soru Sahibi

Genelde ağlıyor ve alıngan. Bazen çok sinirli. Hiç konuşmaz sadece sorulan sorulara cevap verir. Yemeğine de koyuyoruz ilaç, sanki biliyormuş gibi yemeği de döküyor.

28 Aralık 2023 11:05
Uzm. Dr. Yüksel Güven
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

İçeceklerine ekleyebilirsiniz.

5 Ocak 2024 09:42