SA
Soru Sahibi
5 Aralık 2022 15:18

Böbrek genişlemesi

Hocam merhaba bebeğimde gevelikte fark edilen böbrek genişlemesi vardı gebelikte en son 7mm kadar olmustu.Dogum sonrası 3. Günde 4.5 mm ölçüldü bir ay sonra yapılan ultrason sonucu ise şu şekilde:sağ böbrek renal sinüs ekolari olagandir.Anlamli toplayıcı sistem genişlemesi izlenmedi Sol böbrek renal sinüs ekolari bakısında hafif dereceli toplayıcı sistem genişlemesi gözlendi.Ap çapı 9mm Bundan sonrası için nasıl bir yol izlemeliyiz

5 cevap
Cevaplar (5)

Merhaba Verdiğiniz bilgilere göre çok önemli bir sorun görünmüyor Önerim ilk yıl 3 ay aralarla düzenliyorum olarak ultrason ile takip edilmesi olacaktır Geçmiş olsun

5 Aralık 2022 16:45
SA
Soru Sahibi

Peki çocuk nefroloji mi çocuk üroloji mi takip etmeli?

5 Aralık 2022 17:09

Çocuk Ürolojisi ama yoksa Çocuk Nefrolojisi de takip edebilir

5 Aralık 2022 17:13
SA
Soru Sahibi

Hocam merhaba.Uc aylık bebeğimin belinde biraz büyükçe açık kahve leke var ayağında ve kasiginda da birer küçük nokta var.Toplam üç adet.NF1 açısından riskli olabilir mi?

21 Aralık 2022 14:28

Bu sorunuzu bir çocuk nörolojisi uzmanına sormanızı öneririm Geçmiş olsun

21 Aralık 2022 14:30
SA
Soru Sahibi

Hocam merhaba bebeğimde böbrek genişlemesi var.Dort günlükken sağ böbrek 5 mm idi.1 aylıkken sağ böbrek 9mm 4 aylıkken yine sağ böbrek 8 mm çıktı.Durumu değerlendirebilir misiniz? Kaç ay aralıklarla ultrason önerirsiniz?

29 Nisan 2023 17:47

Bebeğinizi görüp muayene etmeden kesin bir yorum yapamam maalesef. Ancak verdiğiniz bilgilere göre bu süreçte ultrason kontrolleri ile takibe devam edebileceğinizi düşünüyorum.

29 Nisan 2023 19:29
SA
Soru Sahibi

Kaç ayda bir çekilmesi gerekir?

29 Nisan 2023 19:45

İlk kontrol 2 ay sonra, daha sonra da durumq göre 3 ay aralarla bakılabilir

29 Nisan 2023 21:41