fs
Soru Sahibi
3 Mart 2021 18:02

2 yaşında ki çocukta vezikoüreteral reflü

Hocam merhaba; 2 yaşındaki erkek çocukta DÜS; Kemik konturları muntazamdır. Sistem alanında opak kalkül imajı görülmemektedir. VOİDİNG SİSTOÜRETEROGRAMLARDA; Mesane konturları muntazamdır ve homojen tarzda dolmuştur. Solda grade 3,sağda grade 2 vezikoüreteral reflü saptandı. Postmiksiyonel rezidü izlenmektedir. Sağ böbrek normal anatomik lokalizasyonunda ve konfigürasyonundadır, parankimal aktivite tutulumu yeterli düzeyde ve aktivite dağılımı homojendir, konturları düzenlidir ve kortikal defektif bir alan saptanmamıştır. Sol böbrek sağa oranla küçük boyutlardadır, medialinde dilate pelvikalikisyel yapılara ait olabilecek fizyolojik/rölatif hipoaktif alanlar mevcuttur, parankimal aktivite tutulumu hafif düşük düzeylidir, alt pol inferomedial konturunda düzleşme izlenmiştr. Her iki böbreğin tuttuğu aktivite %100 kabul edildiğinde gama kamerada geometrik ortalama ile yapılan hesaplamada; total radyofarmasötik uptake'ine sol böbreğin katkısı %31, sağ böbreğin katkısı %69'dir

2 cevap
Cevaplar (2)

Sol böbrek yapısal olarak daha küçük. Maalesef bunu düzeltmek mümkün değil. Ancak Reflüye bağlı olarak daha fazla hasar oluşmaması için kapalı yöntemle reflünün düzeltilmesi uygun olur Ayrıca sünnet olmadıysa, enfeksiyon riskini azaltmak için sünnet olmasını da öneririm

3 Mart 2021 18:55
fs
Soru Sahibi

cevaplarınız için teşekkür ederim hocam,

4 Mart 2021 09:27

Geçmiş olsun

4 Mart 2021 10:41