ös
Soru Sahibi
11 Eylül 2014 14:02

yaygın seğirmeler

Selam hocam.Ben tam iki yıl önce bu aylarda çok ciddi bir gizli enfeksiyon geçirdim.Hastalıktan sonra bacaklarımda kas seğirmeleri başladı.Baş da seğirmelerle birlikte halsizlik ,karıncalama,iğneleme,kusma,bulantı gibi belirtilerde vardı.Ama zaman içerisinde sadece kas seğirmeleri tek kaldı.Son iki yıldır kas seğirmelerim giderek bütün vücuda yayılıyor.En son seğirmelerin 6.ayında 3.tane EMG üst üste çekmiştim.EMG ler temiz çıkmıştı.Yani 1.buçuk yıldır EMG çekmedim.Fakar seğirmeler giderek artıyor.Fakat vücudumda güçsüzlük,yorgunluk atrofi gibi herhangi bir bulgu yok.Bu arada ben dağcıyım.son bir ayda Ağrı dağı başta olmak üzere 3 bin metrenin üzerinde kaç tane dağa tırmandım.Kısacası ALS den korkmaya başladım.seğirmeler durmadan yayılıyor.Birçok sitede seğirmeler ALS nin başlangıcıdır diye geçiyor.Sizce ne yapmalıyım?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Oğuz Bak
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) , Algoloji (Noroloji)

emg normal ALS değilsin

11 Eylül 2014 14:52