SD
Soru Sahibi
13 Ağustos 2021 21:34

Yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba Damla hocam ben 13 yaşındayım üzerimde çok baskı var ve en kötüsü ise ben yaşadığım sıkıntıları aileme anlatamıyorum artık gece yatarken kollarıma jiletle çizik atsam en fazla nolur diye düşünmeye başladım bu düşünceden ve aileme anlatamadığım sıkıntıları nası anlatabilirim ve bu düşünceyi nası kafamdan atabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim Damla Hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Damla. Bazen kendimizi ifade etmekte zorlandığımız, duygu ve düşünceler üzerinde fazla sıkışmış hissettiğimiz ve onlarla nasıl baş edeceğimizi bilemediğimiz zamanlar olur ve fazlasıyla zorlanabiliriz. özellikle aile ile ilgili sorunlar yaşıyorsak ve bunları paylaşamıyorsak, tüm bunlar bizde daha çok duygularımızı bastırmaya ve sonrasında yoğun sıkıntı, kaygı ve strese sebep olabilir. Buradan, seninle ilgili yeterli bilgi sahibi olmadan, yaşadığın sorun üzerinde detaylı konuşmadan, yönlendirme ya da tavsiye vermem doğru olmayacaktır. Buna bağlı olarak, yaşadığımız duruma bakmak, duyguları anlamaya çalışmak ve daha sonrasında neler yapabilirizin üzerinde durmak bu süreci daha sağlıklı geçirmeyi sağlar. Dolayısıyla bu durum bireysel ve sosyal hayatını etkilemeye başladıysa psikoterapi desteği alman daha sağlıklı olacaktır.

19 Ağustos 2021 13:24