GT
Soru Sahibi
23 Ekim 2022 11:06

Yalnızlık ve Değersizlik Hissi

Gamze Hanım merhabalar .Makaleleriniz çok güzel, çok beğendim. Ben 35 yaşında üniversite mezunu ve çeşitli işlerde çalışmış hatta yöneticilik yapmiş biriyim,aynı zamanda lisanslı tiyatro oyuncusuyum, fakat bu gune kadar benim hiç sevgilim yada flört ettigim kız arkadaşım olmadı. (olsa da çok kısa zamanda sona erdi.)Bu gune kadar bu konu hakkinda bir cok denemem olmasına rağmen karşı taraftan hep red cevabi aldim. Cevremden de bu konuyla ilgili devamli elestiri almaktayim. Ve üzerimde evlilik baskısı var. Çevrende o kadar bayan varken yalniz şekilde nasıl duruyorsun tarzında eleştirilere tahamul edemez duruma geldim artik. Arkadaşlarım haftada bir partner değiştirirken ben onları dinlemekle kalıyorum.Acikçasi bu konularda yirtik ve becerikli bir insan degilim. Kimi zaman çok ilgi gösteriyom diye , kimi zaman da az ilgi gösteriyorum diye bir türlü kendimi kabul ettiremiyorum. Bu ikili ilişkilerimin gelismesi konusunda nasil yardim almaliyim? Adeta hayatım yalnızca bu konuya endexlenmiş durumda. Kendim çok zengin ve çok çok olağan üstü yakışıklı değilim diye komplekslere giriyorum ister istemez. Kendimle bir türlü barışamıyorum.Kendimi tatmin etmek için gerekli gereksiz pahalı ürünler alıyorum, harcamalarda bulunuyorum. Kendimi beğendirmek için, kişiliğimden ve özelimden tavizler verir hale geldim. Sosyal fobi tanısıyla ,bu zamana kadar çeşitli antidepresan kullandim fizyolojik rahatlamadan baska yarar sağlamadı. (3 yıl paxil , 1 yıl Remeron 20-25 kg aldım) Son olarak 10 seans E.M.D.R denilen terapi gördüm fakat bu terapi bende harekete geçme isteği oluşturmadı.Hiçbirşeyi mükemmelleştirmedi. Kendimi pazarlayıp, satamıyorum. Herşey kaldığı yerden devam ediyor. Açıkçası gelecek kaygısı var. Bir akrabamız bir bayanla tanıştırdı, bayan benden 6 yaş büyük. Arkadaş ve iş çevremden kesinlikle kendinden büyük kadınla evlenme diye telkin geliyor. Ailemden ve akrabalarımdan bu zamana kadar bulamadiysan artık hiç bulamazsın , bunu kaçırma diyorlar. Ne yapacağımı bilemiyorum. Yalnız başıma kalmak, huzur evinde veya evde tek başina ölü buluncam diye saçma düşünceler aklımdan geçiyor. Yalnızlık duygusundan kurtulmak ve daha çekici , popüler insan olmak istiyorum. Ben isteklerime ulasmam icin neler yapmalıyım.Yanitlariniz icin cok cok teşekkür ederim. Sayg.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar makaleleri beğenmenize ve okumanıza sevindim , güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Öncelikle yazdıklarınıza göre sizin için EMDR yerine Şema terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi yönteminin daha etkili olabileceğini düşünüyorum. Bunun yanı sıra öncelikle bu korkularınızın altında yatan temel tetikleyicileri bulmanız ve sizin kendinize olan bakış açınızı ve olumsuz otomatik düşünce kalıplarınızın yerine gerçekçi düşünceleri koymaya çalışmalıyız. Önce kendinize şu soruyu sormakla başlayabilirsiniz ' Ben gerçekten ne istiyorum? , hayatında ne değişirse mutlu olurum ? Değişebilecek şeyler benim kontrolümde mi ? Benim kontrolümdeyse bunu nasıl yapabilirim ? Yapamazsam buna en iyi şekilde nasıl uyum sağlayabilirim ' Öncelikli olarak hayattan ne beklediğinizi ve ne istediğinizi düşünmekle ve bunu bulmakla başlayabilirsiniz. Etrafınızda ki insanların size ne kadar iyi geldiğini düşünün. Ve gerçekten sizinle ilgili düşünceleri sizce olması gereken doğru düşünceler mi ? Bu düşüncelerin hayatınızı ne kadar etkilediği, neleri etkilediği ve ne kadar etkilediği gibi çeşitli sorgulamalara girmeniz gerekli. Bu konuda yardımcı olmamı isterseniz ulaşabilirsiniz. İyi günler diliyorum.

8 Kasım 2022 15:19