KS
Soru Sahibi
13 Nisan 2022 15:14

UNUTKANLIK,HUZURSUZ BACAK

HOCAM İYİ GÜNLER ANNEM 75 YAŞINDA TANSİYON VE ŞEKER HASTASI CADUET,TRAJENTA,JARDİANCE,HYZAAR KULLANIYOR.İKİ YILDIR HAFİF UNUTKANLIĞI ,SÖYLENEN ŞEYİ BAZEN ANLIYAMAMA DURUMU VAR.AYRICA GECE AYAKLARININ ALTI YANIYOR VE AYAKLARINI HAREKET ETTİRME UYUYAMAMA ŞİKAYETLERİ VAR.YILLARDIR GERİLİM BAŞ AĞRISI VAR.DOKTORA GİTTİK.KAN TAHLİLLERİNDE,SODYUM,POTASYUM,KALSİYUM,MAGNEZYUM,ALT,AST,HEMOGRAM,SEDİM,CRP,B12,T4,TSH NORMAL, HBA1C 7,5,ÜRE *** *** **)KREATİN 1,2(0,5-0,9),FERRİTİN *** *** **) D VİT 21,FOLAT 4,1 ÇIKTI HOCAM. BEYİN MR;Serebral ve serebellar hemisferlerde diffüz atrofi izlendi. Serebral hemisferlerde beyaz cevherde T2 ağırlıklı görüntülerde iskemik gliozisi düşündürür hiperintensiteler izlendi. Kemik yapıda patoloji saptanmamıştır. Maksiller sinüslerde, ethmoid hava hücrelerinde mukozal hipertrofi izlendi. Mastoid hava hücrelerinde sıvı görünümü mevcuttur.HOCAM MR SONUCUNA GÖRE ANNEMİN NEYİ VAR.NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ?NE ÖNERİRSİNİZ?SAYGILAR TEŞEKKÜRLER

1 cevap
Cevaplar (1)
Yrd. Doç. Dr. Taşkın Güneş
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhaba demans başlamış olabilir, hafıza testleri lazım. Ayakakrida ki sıkıntı noropati olabilir şeker hastalığına bagli

23 Nisan 2022 21:15