ah
Soru Sahibi
31 Temmuz 2023 14:53

Ultrasonda Gözükmeyen Beze

Hocam merhabalar size bir soru sormak istiyorum benim yaklaşık 1 ay kadar önce sol göğsümde iğne batması şeklinde ağrılar oluşmaya başladı ve sonrasında göğşüm şişti elime bezeler gelmeye başladı sonrasında regl oldum bu şişlik indi ben genel cerrah randevusu aldım ultrason verdi bana bu arada aynı mememde 1,5 cm civarı fibroadenom mevcut 2015 yılından beri fakat bu bezeler saat 12 hizasında memenin iç kısmına doğru neyse ben ultrason çektirdim fakat o ele gelen bezeler 2 tane alt alta gibi ultrasonda gözükmedi çeken radyologta propun altından kayıyo ama görünen biley yok dedi süt bezelerinin olduğu yer onlarla alakalı olabilir dedi 3 ay sonra kontrol yazmış kağıda ama bu bezeler hala duruyo neden ultrasonda gözükmemiştir yağ bezesi süt bezesi vs olduğu içinmi acaba ? bu arada yaşım 36 ailede memeyle ilgili bi hastalık yok cevap verirseniz çok sevinirim

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Volkan Tümay
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Usg çeken kişiye ve kullanılan makineye bağlı bir tetkik yöntemidir, bu haliyle bir yorum yapmak zor, anlattıklarınıza göre ikinci bir usg tetkiki yada mri çekilmesi düşünülebilir. Tetkik veya takip kararları alırken hekiminiz risk profilinize ve muayene bulgularınıza göre karar verecektir.

31 Temmuz 2023 19:25
ah
Soru Sahibi

cevabınız için teşekkür ederim hocam peki ultrasonda gözükmemesi normalmi yani memenin kendi dokusu olabilirmi bu acaba tekrardan bir ultrason çektirsem ve tekrar birşey gözükmese napmalıyom ilaçlı mr giremem sanırım çünkü bi kez bt anjio yapılmıştı ilaçlı aynı ilaçmı bilmiyorum ama alerji yapmıştı bana çekim esnasında kalp atışlarım yükselmişte ve nefes almam zorlaşmıştı acilden drlar gelmişti aynı kontrast maddeyse onu çekilemem sanırım napmam gerek panik atak var bende birazda fazla takıldım

1 Ağustos 2023 14:25
Doç. Dr. Volkan Tümay
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Şişlikler adet döneminde artıp adet bitiminde geriliyorsa normal meme dokusu olma ihtimali çok yüksektir, böyle bir durumda da usg de o bölge normal olarak raporlanacaktır

1 Ağustos 2023 16:15