AN
Soru Sahibi
15 Kasım 2023 02:26

Mamografi US

HOCAM, merhabalar! 48yaşında bir kadınım, 2021 senesinde böbrek nakilli oldum, ve ozamandan yapılan mamografi ve US sonucumu yeni gördüm. Biraz da tedirgin oldum. Aradan geçen zamanda-ekim 2022 senesinde toraks BT tarandım ve patoloji bir duruma saptanmadı.Lütfen, Hocam *** *** ** senesinden SONUCUMU DEĞERLENDİRİRMİSİNİZ.Her iki memenin MLO ve CC projeksiyondaki görüntüleri dijital tomosentez cihazında elde olunmuştur. Her iki memenin MLO ve CC projeksiyonlarında elde olunan mammogramlarında her iki meme cildi kalın ve ödemli görünümdedir (jeneralize ödem?).Sağ meme üst diş ve üst iç kadranlarda benign özellikte kaba kalsifikasyonlar dikkati çekmektedir.Her iki meme parankimi retikülonodüler paterndedir. Olgunun bu açıdan US bulguları ile beraber değerlendirilmesi önerilir. Bilateral memelerde malignite şüphesi taşıyan mikrokalsifikasyon kümesi saptanmadi. SONUÇ: Ek tetkik gereksinimi (BIRADS 0). Olgunun US bulguları ile beraber değerlendirilmesi önerilir. BI-RADS değerlendirme kategorileri: Kategori 0: Ek görüntülemeyle değerlendirme gereksinimi var. Ve US sonucumu gönderdim size.Hocam, bu arada polikistik böbrek hastasıyim.Yani, kist her organımda çıkabilir durumdayım.Hocam,takibi senede kaç defa yapmalıyım ve bu tehlikeli bir durum mu gözükuyor.Teşekkürler!

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Volkan Tümay
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

İyi günler, tehlikeli bir durum görünmüyor, 40 yaş sonrası şikayet olmasa bile tüm kadınların yıllık düzenli kontrol yaptırması önerilmektedir. Sizde lütfen kontrollerinizi yaptırın

15 Kasım 2023 12:07