DB
Soru Sahibi
13 Temmuz 2019 10:47

tomografi zararı

Hocam, 2014 - 2018 yılları arasında 7 kez akciğer tomografisi çekildim. yıllık radyasyon dozu olarak hesapladığınız için yıllara göre çektirdiğim akciğer tomografilerini detaylandırarak sormak isterim.. Tarihlere göre çektirdiğim akciğer tomografileri; Ağustos/2014, Mayıs/2015, Eylül/2015, Aralık/2015, Mart/2016, Ocak/2018, Eylül/2018 şeklindedir... Bu kadar sayıda tomografi çektirmem neticesinde müsaade edilen radyasyon dozunu aşmış mıyım? herhangi bir risk söz konusu mudur? kanserle ilişkisini merak etmekteyim. vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür eder, kolaylıklar dilerim...

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, sormuş olduğunuz soru daha çok X ışınlarıyla ilgilenen radyologların ilgi alanına giren bir konu. Biz gama-beta ışınlarıyla görüntüleme /tedavi yapıyoruz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz onlara sorabilirsiniz. Ancak yapılan her radyasyon ihtiva eden işlem sonuç olarak radyasyon maruziyetine neden olmaktadır. Ancak hekiminiz istedi ise gereklilik olduğu için (takip etmesi gerek akciğerde bir patoloji gibi) istemiştir. Uzun dönem risk oluşturmaz. Radyasyondan çok endişeniz varsa nacizane tavsiyem sigara kullanıcısı iseniz önce onu bırakın :) Saygılarımla

24 Temmuz 2019 13:42