ss
Soru Sahibi
18 Eylül 2020 13:07

tomografi sonucu

hocam merhaba, babam 2019 yılının mayıs ayında beyin hipertansiyon kaynaklı beyin kanaması geçirdi ve ameliyat oldu durumu şimdi iyi. şu an 58 yaşında. son yapılan tomografi kontrolü sonucu çıktı 3 gün önce çekildi. sonucu yorumlaR MISINIZ? SONUÇ; KRANİAL BOYUN BT ANJİYOGRAFİ (Üç boyutlu inceleme) KARŞILAŞ**** BULGULAR: Sağ MCA bifurkasyon düzeyinde 3mm çaplı anterolaterale projekte sakküler vasıfta anevrizma mevcuttur. Bilateral internal karotis arterlerinde kavernöz segmentte ve İCA proksimalinde anlamlı darlığa yol açmayan kalsifik plaklar göze çarpmaktadır. Sağ frontal kraniotomi defekti görülmektedir. Sol serebellar hemisferde kanama rezorbsiyonuna ait hipodens alan izlenmektedir. Orta hat yapılarında şift saptanmamıştır. Uygulama: 65 ml KONTRAST MADDE IV Sağ MCA bifurkasyon düzeyinde anevrizma. Sağ MCA bifurkasyon düzeyinde anevrizma.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özenç Minareci
Radyoloji , Nöroradyoloji

Merhaba Serhat Bey, Geçmiş olsun. Hipertansyona bağlı kanama olmuş ve çaresi bulunmuş ama raporda bahsedilen anevrizma da beyin kanaması açısından risk taşımaktadır ve bu nedenle anevrizmaya yönelik de bir girişim yapılmalıdır. Bu girişim, açık cerrahi ile olabileceği gibi günümüzde çok gelişmiş olan kapalı yöntemle de ( endovasküler yolla ) yapılabilmektedir. Tetkiklerini tamamlayarak uygun yöntemle anevrizmanın da çaresine bakılmalıdır. Arzu ederseniz hastanemizde gereken tedavi gayet başarılı bir şekilde uygulanabilir.

24 Eylül 2020 14:31