DA
Soru Sahibi
25 Ocak 2024 22:50

Ters hareket ile nükseden bel ağrısı

Merhabalar, bir hafta önce limbo oyunu sırasında belimi geriye doğru fazla zorlamam sonucunda bir karıncalanma ağrı durumu hissettim fakat üzerine durmayıp dans ettim. Üzerinden birkaç saat geçtikten sonra künt bir ağrı oturdu belimin sağ kısmına. İlk gün kasılmış bir belim vardı diğer günlerde belim nispeten esneklik kazandı fakat ağrı hala bel ve sırt bölgemin arasında zaman zamanda sağ kalçama bazen kuyruk sokumuma yansıyormuş gibi hissediyorum. Hareketle azalıyor oturunca daha hissettiriyor bölge. Sizce olası bir kas hasarı bu belirtileri gösterir mi yoksa fıtık yahut bel kaymasından şüphelenmeli miyim? Hayatım boyunca çok nadir bel ağrısı çekmişimdir ama bu onlara göre şiddetli fakat ağrı kesici aldıracak kadar değil.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Derya Can
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Merhabalar Aslı Hanım öncelikle geçmiş olsun, limbo oyununda yapılan ters hareket sonucu mevcutta vâr olan ancak fark etmediğiniz bel fıtığınız ilerlemiş veya kalça bölgenizde bir sinir sıkışması problemi yaşamış olabilirsiniz. Kalça bölgemizde birden çok kas grubu vardır. Bu kaslarda tetik noktalar dediğimiz sıkışmalar olduğunda bu kasların altından geçen siyatik sinir sıkışmakta ve bacağa-ayağa kadar vuran ağrılara sebep olup bel fıtığı ile karıştırılmaktadır. Sıklıkla piriformis kasında sıkışma olmakta ve piriformis sendromu denilmektedir. Siyatik sinir sıkışması tedavisi için Proloterapi tedavisi uyguluyorum, tedavi sizin için uygun mu buna karar vermek için fiziki muayene yapıyorum, tedavi sizin için uygunsa sizi tedaviye kabul ediyorum. Muayene ücretsiz. Tedavi sizin için uygunsa, aynı gün tedaviye başlayabiliyoruz. Fiziki muayeneyede ihtiyaç olması halinde MR talep ediyorum. Sonrasında görüntülere göre tedavi planlaması yapıyorum.

26 Ocak 2024 11:44