DD
Soru Sahibi
26 Aralık 2023 23:22

SSPE

Sayın Hocam Merhabalar, 1 yaşında kızamık geçirdim. Şu an 26 yaşındayım. Bir yazıda SSPE olabilirsiniz dedi. Sizce 26 yaşında ve sonra ki yaşantımdan SSPE olma ihtimalim var mı?

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Gözde Nezir
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhaba. Öncelikle 26 yaşında olmanıza istinaden geçirmiş olduğunuz hastalığın kızamık olduğundan emin misiniz diye soracağım çünkü Türkiye’deki rutin aşılamada sizin yaşınızdaki bireyler 9 aylıkken aşı olmuş olmaları gerekiyor, ve de aileler bazen kızamıkçık, kızıl gibi hastalıkları da kızamık olarak ifade ediyorlar. Ama eğer geçirdiğiniz gerçekten Kızamık ise evet geç dönemde SSPE geçirme riski var maalesef. Bu risk en fazla 5-15 yaş arasında olup, 30 yaşın üzerinde çok çok azdır çünkü vücuda giren virüsün belli bir kuluçka süresi vardır. Sağlıklı günler diliyorum efendim.

26 Aralık 2023 23:42
DD
Soru Sahibi

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki bu risk günlük hayatta kafaya takacak derecede mi? Sayısal oran verebilir misiniz sayın hocam?

26 Aralık 2023 23:47
Uzm. Dr. Gözde Nezir
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Hayır kesinlikle değil. Üç yüz binde bir ihtimal.

27 Aralık 2023 10:15