GU
Soru Sahibi
26 Kasım 2014 10:46

sinir hasarı

Hocam merhaba. *** *** ** tarihinde testis varikoseli nedeniyle spinal anestezi yöntemiyle ameliyat oldum. Ameliyattan 2-3 saat sonra ağrım dolayısıyla sol kalçamdan iğne yapıldı. Daha sonra anestezinin etkisinin geçmesine rağmen sol bacağımın arka kısmında uyuşukluk kaldı. Nöroloji doktoruna gittim muayene vs. Olaylardan sonra iğne EMG istendi. İlk yapılan iğne EMG'de kitaplara da baktılar çözemediler. Başka bi hastaneden de emg randevusu almıştım onu beklerken özel bi hastanede iğne EMG yaptırdım sonuç şu şekilde ; 'sol alt ekstremite de siyatik sinirin tibial dalının etkilendiği subakut dönem orta derecede parsiyel lezyonu ile uyumludur.' Fakat fizik tedavi doktoru olduğu için kendi doktorum doğru olmayabileceğini soyledi.üstelik bende ayak düşmesi yok.. Diğer hastane eğitim ve araştırma hastanesi olduğu için orda mutlaka yaptırmamı istedi. Ordaki doktorda baya bi kitaplarla haşır neşir olduktan sonra (' 15 yıllık uzmanım ilk kez böyle bi olayla karşılaşıyorum dedi') tanıyı koydu sonuç şudur hocam ; ' Sol al ekstremite de spinal anestezi sonrası sol alt bacakta güçsüzlük nedeni ile yapılan bu incelemede sinir ileti çalışmalarında siyatik sinir perenoal dalı normaldir. Tibial dal motor ve duysal yanıtları belirgin ufaktır. İğne EMG de siyatik sinir tibial daldan innerve proksimal ve distal kasların tamamı ağır denervedir. İstemli kasıda sadece GC kasında kasında tek MÜP aktivitesi mevcuttur. Diğer proksimal ve distal kasların hiç birinde istemli MÜP yoktur. Yorum bu bulgular solda siyatik sinirin tibial dalının akut dönem çok ağır aksonal dejenerasyon ile uyumludur. Rejenerasyon başlamamıştır.' 2 ay geçti üstünden hala iyileşme olmadığını söylediler. Ve testlere baktığımda sol bacakta biceps femoris, semimembranosus kasları tamamen aktivitesiz , Gastroc. Medial kasıda az aktiviteli gözüküyor. hocam benim durumum nedir? İyileşme mümkünmüdür? Yoksa durumum çokmu ciddi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Oğuz Bak
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) , Algoloji (Noroloji)

nöral terapi iyi gelebilir size

26 Kasım 2014 14:04