sm
Soru Sahibi
8 Eylül 2023 16:22

robertsonian translokasyon

merhabalar yaşım 35 karyotip analizimde 45xy rob(13,14)(q10;p10) teşhisi konuldu ve sperm çıkışım 350 bin adet var bunun düzeltilme yolu var mı yada tüp bebek işleminde sağlıklı sperm gametinin oranın yüksek olması için neler yapmalıyım. Hormonlarım normal varikoselim yok sadece genetik sorunuma bağlı infertileyim sanırsam . bu yüzden E vitamini alıyorum keçiboynuzu kaynatıyorum ve çeşitli takviyeler alıyorum sebze ve yeşillik gibi gelecek ay tüp bebek denemesi yapacaz ve 5. gün embriyosu lazım sağlıklı olacak şekilde başarı yüzdem ne kadardır sizce ve 350 bin çıkıştan yüzde kaçı riskli gamet verebilir bir oran var mıdır ) Teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Mehmet Bey. Kromozom analizinizde çıkan sonuca göre, 13 ve 14 no'lu kromozomlarınız arasında parça değişimi tespit edilmiştir. Bu parça değişimi eşinizin gebeliğinde kromozom bozukluğuna neden olarak düşükle veya anomalili bebekle sonuçlanabilir. Pre-implantasyon genetik tanı yöntemiyle gebelik, sağlıklı bebek sahibi olma şansınızı artıracaktır. Normal yolla gebelik durumunda mutlaka prenatal genetik tanı ile anne karnındaki bebeğe kromozom analizi yaptırmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

10 Ocak 2024 10:50