bZ
Soru Sahibi
16 Ağustos 2017 13:36

Parvovirus

Merhaba hocam. Daha once yazmıştım size 22 haftalık bebeğimi parvovirusten kaybettiğimi. Bebekte pozitif bende negatif çıkmıştı. Testi tekrar yaptırmamı onermiştiniz. Yaptırdım hocam igg ve IgM pozitif cıktı busefer. Haklıydınız demekki onceki hastane yalnış tahlil yapmış. Şimdi kafamı kurcalayan hadi igg pozitif cıktıda IgM neden pozitif cıksın doğum Yapalı tam 35gun oldu aynı virus tekrar bebekten bana bulaştı desek bebegi kaybedeli bir ayı geçti nasıl hala aktiv bu virüs? Normalmi Dr bey bukadar uzun zaman vücutta kalması? Yada sonradan bulaştıysa bu virüs bukadar kolayca bulaşan bir enfeksiyonmu?

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Uğur Tüzüner
Tıbbi Mikrobiyoloji , Viroloji

Merhabalar Zülfiye Hanım, bu virüsle karşılaşmadan sonra yaklaşık bir hafta içinde viremi olur. Döküntüler sonrasında bulaşıcılık kalmaz, kişide kalıcı bağışıklık gelişir. IgM pozitifliği de bir yıla yakın sürebilir, sonrasında negatifleşecektir. Sadece IgG pozitif olarak kalacaktır. Bu ne demek, siz gönül rahatlığı ile gebe kalabilirsiniz. Bu hastalığı bir daha geçirmezsiniz. Umarım açıklayıcı olmuştur. Sağlıkla kalın.

18 Ağustos 2017 11:05
bZ
Soru Sahibi

Evet hocam gayet açıklayıcı oldu. Her aklıma geldiğindr dua ediyorum size. Cunki hicbir doktor kısa ve net birşey demedi. Coksagolun. Allah razı olsun

18 Ağustos 2017 11:47
Uzm. Dr. Uğur Tüzüner
Tıbbi Mikrobiyoloji , Viroloji

Rica ederim, sağlıkla kalın...

18 Ağustos 2017 15:18