BA
Soru Sahibi
1 Ağustos 2021 18:55

Papiller ca follükuler varyant

Papille ca graves tanısıyla ameliyat olmuştum.payolojimTOTAL TIROIDEKTOMI akroskopi SAG: 19 gr AĞIRLIĞINDA 7X4X2 cm BOYUTLARINDA SAĞ LOBEKTOMİ MATERYALI. KESİT YAPILDIĞINDA HOMOJEN DIFFÜZ ESKİ GÖRÜNÜMDEDİR ESITLI KISIMLARDAN 8 KASETTE + YP 5 KASETTE, SOL: 22 gr AĞIRLIĞINDA 6X4X3,5 cm BOYUTLARONDA SOL LOBEKTOMI MATERYALI. KESIT YAPILDIĞINDA KESİT YÜZÜ HOMOJEN DIFFÜZ ESKI ORÜNÜMDEDIR. ÇEŞITLI KISIMLARDAN 8 KASETTE TAKIP EDİLDİ. (AY.SG.NÇ.) Tani TIROID, TIROIDEKTOMİ TUMOR TIPI: PAPILLER MIKROKARSINOM, FOLLİKÜLER VARYANT TUMOR YERLESIM YERİ: SOL LOB TUMOR BOYUTLARI: 0,5 cm ENKAPSULASYON: MEVCUT KAPSULINVAZYONU: GÖRÜLMEDİ PATOLOJIK EVRE: pT1a LENFATIK INVAZYON: GÖRÜLMEDİ VASKÜLER INVAZYON GÖRÜLMEDI TÜMOR DIŞI YAYILIM: GÖRÜLMEDİ CERRAHI SINIRLAR: SAĞLAMDIR DIGER ALANLAR: ADENOMATÖZ NODÜLER HIPERPLAZI, ONKOSITIK DEĞİŞİKLİKLER (SAĞ SOL LOB) 2 ay önceki USG: Tiroid US incelemesinde; Operasyona bağlı her iki tiroid lobu parankimi değerlendirilmemiştir. Operasyon lojunda rekürren yada rezidüel yer kaplayıcı oluşum izlenmemiştir. Sol level 2B düzeyinde 18x6 mm, sol level 2A düzeyinde belirgin yağlı hilusu izlenen üst polünde asimetrik hipoekoik kortikal kanlaşması bulunan belirgin damarlanma artışı izlenmeyen 18x6 mm boyutta reaktif görünümlü lenf nodu izlenmiştir. Sağ level 2A düzeyinde belirgin yağlı hilusu izlenen yakışık 19x6 mm, sağ level 2B düzeyinde belirgin yağlı hilusu izlenen yaklaşık 30x5 mm boyutta belirgin damarlanma artışı izlenmeyen reaktif görünümlü lenf nodu mevcuttur. 1 yıldır anti tg ameliyattan sonra 1.25. Tg 1 di.dahal sonra anti tg 7.49 4 ay sonra 14 4 ay sonra 19 en son 14/*** *** ** de yaptirdigim kanda anti tg 16 tg:0.51. TSH 0.13 T4 19 Nuks olabilme ihtimali varmı vücut tarama yaptirmama gerek var mi

1 cevap
Cevaplar (1)

Çok önemli bir tümör değil. Ancak sizin devamlı kontrol altında olmanız gerekiyor. Şu an yurt dışındayım. Istanbulda iseniz Cerrahpasa Nükleer Tıp bölümünde takip edilmenizi öneriyorum. Özel olarak takip edilmek istiyorsanız Doç. Dr. Sait Sağer’i önerebilirim. Selamlar.

12 Eylül 2021 18:48