UG
Soru Sahibi
16 Kasım 2023 14:14

Pangastrit

Hocam meraba bir senedir geçmeyen mide yanması hazımsızlık yemek borumda yanma ve midemin üst kısmında kemirme hissi şikayetim var. Ocak ayında endoskopi oldum. Doktor ilaç ve şurup verdi. İlaçları kullandım şikayetlerim azalmıştı ama ilaçları bırakınca bu yanma hissi yeniden başlıyor. Bu durum geçmez mi? Sizinle endoskopi ve biyopsi sonucumu paylaşsam ne yapmam gerektiğiyle ilgili yol gosterirseniz çok sevinirim. Özofagus normal görülerek ilerlendi. Duvar ve mukozası normal.polip, kitle, ülser,divertikul,varis izlenmedi. Kös endoskopu sıkı olarak cevrelemekteydi. Mide açlık sıvısı safrali idi. Taze veya sindirilmiş kan gıda artığı yok. Mide fundus varisleri yok. Kardiya,fundus, korpus,antrum,angulus duvar ve mukozasinda yaygın eritemli alanlar izlendi. Fundus ve korpusta polipoid alanlar izlendi ve polipektomiler yapıldı. Bulbus ve post bulber duenoum duvar ve mukozasi hiperemik ve ödemli idi. Aktif ülser ve deformite görülmedi.papilla normal anatomik yapidaydi. BİYOPSİ SONUCU: mide fundus korpus polipler polipektomi: Fundik Gland polipleri. İntestinal metaplazi: Görülmedi H.pylori: Görülmedi . Teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Gastrit var fakat hp- çıkmış. Beslenme sağlıklı değil mi acaba

17 Kasım 2023 09:35
UG
Soru Sahibi

Sadece beslenme değişikliği ile duzelebilir mi hocam çünkü günlük yasantimi çok etkiliyor. Birçok şeyi yiyip içemiyorum. Sürekli ilaç mi kullanmam gerekiyor?

17 Kasım 2023 09:44
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Beslenme ve yaşam tarzı sanılandan daha etkili

17 Kasım 2023 16:00