ee
Soru Sahibi
26 Nisan 2024 12:19

AGRI VE BATMA

merhaba hocam sağ gögüs altında çok uzun zamandır olan şiddetli batma şeklinde ağrım var doktora gittim ama net birşey demediler arada geçer gibi oluyor ama cok geçmeden günlerce sürecek şekilde agrı tekrar başlıyor böyle dik oturmama ragmen batıyor hissi ve agrı üst batın tomografisi çektirdim sonucu yorumlarmısınız safra kesesi olabilir demişti doktor ama sonuca bakarak bişey yok dedi safra kesesi homojen demek ne demek acaba sonuç : karaciğer büyüklüğü ve konturları normaldir ,parankim dansitesi normal olarak izlenmektedir, safra kesesi homojendir,dalak ve pankreas normal boyutlardadır ve homojen dansitede iznlenmektedir, her iki böbrek büyüklükleri normal ve konturları düzenlidir, parankim kalınlık ve dansiteleri normal olarak değerlendirilmiştir. pelvikalisyel yapılar normal genişlikliktedir, perirenal alanlarda özellik yoktur ,surrenal bezlerin büyüklük ve konfigurasyonları tabidir , sol ureter al ucu mesane girişi lojunda pasaja izin veren kucuk milimetrik hiperdens odaklar ureter alt ucu tas ile uyumlu olabilir, mesane duvar kalınlığı ve internal yapısı normal olarak değerlendirilmiştir ,uterus boyutları hafif fazla olup parankimi hafif heterojen görünümdedir ,uterusta cok silik konturlu hipodens odaklar mevcut olup intermural myom ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir , ayrıntılı tanı için kontrastlı pelvik MR inceleme önerilir incemele alanına giren kemik yapılarda patoloji saptanmamıştır.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Homojen demekle taş benzeri bir yapı olmadığı kastedilmiştir. Üreterdekiş durum için bir üroloji dr ile görüşün

27 Nisan 2024 10:08