ŞM
Soru Sahibi
19 Eylül 2021 13:56

Neden bende sevgi guygusu oluşmuyor

36 yaşındayım. Arkadaşlarımın hepsi evlendi, çoğunun çocuğu var, benimse bugüne kadar tek bir kız arkadaşım dahi olmadı. Buraya kız arkadaş edinemediğim, utangaç olduğum, kendine güvenim olmadığı için filan da. Aksine çok aktif bir sosyal hayatım olmasa da utangaç değilim ve ortamlara ayak uydurabilirim. Benim sorunum aile bireyleri dışında(ki onu da daha çok bağlılık ve sadakat olarak tanımlayabilirim) bir insanı nasıl sevebildiği nasıl aşık olabildiği konusunda. İnsanların aşık olduğunu, birbirini severek evlendiğini biliyor ve görüyorum ama bu sevginin nasıl oluştuğunu anlayabilmiş değilim. Sosyal ortamda tek başımayken yolda kızlar görüyorum ama duygusal olarak birşey hissetmediğim için hamle yapmıyorum. İşte anlamamın nedeni burada başlıyor. İnsanlar nasıl oluyorda yolda rast gele gördüğü birine sevgi besleyebiliyor, aşk duyabiliyor. Belki diyeceksiniz aşk filmlerdeki gibi değil öyle yıldırım aşkı filan olmaz, zaman geçirmek, birlikte vakit harcamak lazım, e bende hiçbir his uyandırmayan biri ile niye vakit harcamak isteyeyim ki, 20 yıldır böyle bir hissi de kimse uyandırmadı. Bir kıza duyduğum ilgi güzel bir resme duyduğum ilgiden öteye hiçbir zaman geçmedi. Sevgi-aşk öyle yetenek, bilgi gibi zamanla oluşacak geliştirilecek birşey de değil, öyle olsa bile yüzlerce kızla çıkıp aylar harcayıp sevip sevmeyeceğimi deneyecek değilim. Anormal olan ben miyim yoksa insanlar mı emin değilim, bende ne eksik veya ne olması gerekiyorda birine sevgi besleyeyim. Bir insanı binlerce tanıdığı insan arasında o bir kişiye iten nedir, yıldırım aşkı filan beklediğim de yok ama en azından o bir kişiye karşı diğer insanlardan farklı birşey hssetmem gerekmez mi? Bir ilişkiyi başlatacak o ilk adımı atmamı sağlayacak o his neden bende oluşmuyor

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba sorunuz için öncelikle teşekkür ederim, duygular çocukluktan itibaren öğrenilen ve aile tarafından etiketlenen şeylerdir. Her insan duygu yaşar ama zamanında etiketlenmedi ise bunları anlayamaz. Bir diğer konu ise acı yaşamaktan çekinenler duygularını yalıtır. Yani anlayacağınız yaşadığınız durum çok farklı açılardan değerlendirilebilir. Doğru bir açıklama için bir destek almanızda fayda vardır.

19 Eylül 2021 22:29