YS
Soru Sahibi
8 Nisan 2018 21:47

Merhabalar yorumlarsanız sevimirim

Klinik bulgu ve tanı; Grade b reflü özafajt pangastrit Makroskopik bulgu; -kronik aktif gastrit -fokal komplet tip intestinal metaplazi inflamasyon (hafif+) -lenfositik infiltrasyon(hafif+) Lenfositik folikül (+) Aktivite(hafif+) Atrofi(-) Displazi(-) İntestinal metaplazi : ( komplet, fokal+) H.pylori(-) Merhabalar yorumlayabilirmisiniz lütfen

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Mevcut endoskopik bulguları klinik bulgular ile birleştirerek tedavi ve takip planlaması yapılması daha doğrudur. Öncelikle kötü bir hastalık bulgusu yok. Reflü hastalığı ve gastrit bulguları mevcut. Özofajit mevcudiyeti önemlidir çünkü tedavi edilmezse yemek borusu alt bölümünde ileri dönemde hücresel değişimler ortaya çıkarabilir. Endoskopi resimleri de önemli. Eğer mide fıtığı mevcutsa cerrahi müdahale yapılması daha doğrudur. Gastroskopi resimleri ve patoloji raporunu bu tetkiki isteyen hekiminize göstermelisiniz. Çok geçmiş olsun...

9 Nisan 2018 23:14