ÇA
Soru Sahibi
18 Kasım 2021 14:26

Hemoroid has

İyi günler ben 16yasinda bir erkegim son zamanlar sıklıkla haftada en az 1kere kabız oldum en son olduğumda makkatta kanama vardı sonra 2gun olmadı birdaha kabız oldum gene oldu ve az şu içmeye başladım ama bende ağrı, kaşıntı yok sadace kanama var Internette başlangıç evresinde olduğumu gördüm ve hayattaki Değisikler kurtaracagini söyledi kabız ilk hemoroid olacağımi düşünmedim ama İnternetten bakınca kanama oluyormuş ilk evrende direk sizden bilgi alayım dedim kabız sorununu halletmek için napabilirim ve fazla sumu içmem lazım fazla şu kabız yapar diye içmedim çnkü

1 cevap
Cevaplar (1)

Ali bey merhabalar. Düzenli tuvalet alışkanlığı ve kaliteli dışkı üretimi için yeterli miktarda lifli gıda ( pırasa, ıspanak, semzotu, patlıcan, sarma vb.) ve sıvı tüketimi gereklidir. Günde en az 2 lt su içmemiz lazım. Hareketli bir yaşam yeterli diyet desteği ile tuvalet alışkanlığı düzeltilebilir. Sert dışkı ve düzensiz tuvalet alışkanlığı makat bölgesinde fissür ve hemoroid gibi hastalıklara zemin hazırlar. Vücudun sıcak tutulması, ayakların sıcak tutulması makat kaslarının gevşemesine yardımcı olur. Acı ve baharatlı gıdalardan uzak duralım. Sigara tüketimi varsa azaltalım hatta sonlandıralım. Kanamanın tanısını koymak için mutlak bir genel cerrahi hekimi tarafından muayene edilmeniz gerekir. Eğer muayene ile tanı konulamazsa kolonoskopik inceleme gerekebilir. Çok geçmiş olsun.

23 Kasım 2021 12:34