TC
Soru Sahibi
14 Ekim 2015 12:14

Konusamama

Merhaba. 2 yasinda kizim var. Herseyin adini biliyor yapmasını istediğim seyleri yapiyor ama konusmuyor hic. Bildigi iki kelime var baba ve dede herseye de baba ve dede diyor. Bir nesnenin adini sordugumda baba diyor. Bazen kendi kendine konusmaya calistigini dusunuyorum ama soyledigi kelimeler sadece baba ve dede. Biseyler anlatmaya çalışıyor ama kullandigi kelimeler baba ve dede. Bir problem olabilir mi normal mi bu durum ?tesekkurlerr

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Kızınızın yaşı daha çok küçük. Biraz beklemenizi önereceğim size. Bu bekleme süresi boş bir bekleme olmayıp kızınızla ilgili bazı tetkikleri yaptırmanız gerekebilir. Öncelikle İşitme alanında tam hizmet veren bir KBB polikliniği bulup kızınızla ilgili detaylı bir işitme testi yaptırabilirsiniz. Eğer patolojik bir sorun varsa bu şekilde erken müdahale edilmiş olur. Eğer işitsel herhangi bir problemi yoksa uzman bir pedagog desteği alabilirsiniz. Pedagog size kızınızla sağlıklı iletişim konusunda bilgi verecektir. Gecikmiş konuşma tanısı koymak için şuan daha çok erken. Bu tanı konulduktan sonra (ki tahmini 4-4,5 yaşlarını buluyor) dil ve konuşma terapist desteği alabilirsiniz. Sağlacakla...

23 Kasım 2015 14:34