SP
Soru Sahibi
14 Aralık 2023 08:13

İnsülin direnci

Hocam merhaba İnsülin direncinden dolayı bir türlü kilo veremiyorum bel çevresi yağlanmam fazla. Ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, İnsülin direncinin en belirgin özelliklerinden kilo vermede zorlukla karşılaşırız ve özellikle bireylerde bel bölgesi yağlanması çok sıklıkla görürüz. Direnci kırmak için ilaç kadar etkili iki faktör var beslenme tedavisi ve egzersiz. Beslenmenizde glisemik yükü yüksek karbonhidratlar yerine orta ve düşük glisemik yüke sahip karbonhidratlar tercih edin, sebze ve protein grubunu mutlaka öğünlerinize ekleyin. Aralıklı oruç uygulamasının insülin direncine iyi geldiği çalışmalar mevcut, yaşam tarzınıza uyuyor ise 16/8 modelini deneyebilirsiniz. 8 saatlik dilimde beslenirken kalan 16 saat açlık ile geçmeli. Genelde 2 ana 1 ara öğün şeklinde öneriyorum ama kişiden kişiye farklılık gösterebilir. 16 saatlik kısımda şekersiz çay kahve su sade maden suyu bitki çayları içmeye devam edebilirsiniz. Denemekte fayda var diye düşünüyorum. Sevgiler sağlıkla kalın🌸

14 Aralık 2023 17:15