eo
Soru Sahibi
15 Mayıs 2024 13:03

HPV

Hocam merhabalar annem birkaç senedir vücudun daha çok sağ tarafına ve kasıklarına yayılan ağrıdan dolayı muzdarip. Bundan bir ay önce kadar HPV+Smear testi verdi bugün ise bu testin sonuçları: HPV ANALİZ SONUCU (cobas® 4800): - HPV tip 16: NEGATİF. - HPV tip 18: NEGATİF. - Diğer yüksek riskli HPV tipleri (tip 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68): POZİTİF. Genel Kategorizasyon: (2014 Bethesda Sistemine Göre) * Epitelyal Hücre Anormalliği. * ASCUS (Önemi Belirlenemeyen Atipik Skuamöz Hücreler) olarak çıkmıştır. Dolayısıyla pozitif çıkan sonuçtan ötürü çok endişelendim ve sonucu hala anneme söyleyemedim gerçekten çok korkuyorum onun için. Sonucun böyle çıkması kesin olarak kanser olduğunu mu gösterir ya da daha ayrıntılı tetkik için ne yapmak gerekiyor lütfen bize yol gösterin hocam. Bu arada rahimde bulunan miyomlardan ötürü geçen hafta itibari ile rahimden parça (BIOPSI / KÜRETAJ) alındı yalnız bunun sonucu için yaklaşık 20 gün beklememiz gerekiyor.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Alkım Gülşah Şahingöz Yıldırım
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Kesin kanser olduğunu göstermez. Ancak kolposkopi dediğimiz görüntüleme yöntemi ile rahim ağzı değerlendirilmeli ve varsa şüpheli alanlardan biyopsi alınmalıdır. Kolposkopi rahim ağzını aynı bir mikroskop gibi büyüterek incelememizi sağlayan görüntüleme yöntemidir ve ağrısızdır. Bu işlemle şüpheli bir alan görürsek direk bu alanlardan biyopsi alıyoruz.

15 Mayıs 2024 13:09
Op. Dr. Alkım Gülşah Şahingöz Yıldırım
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Bu sonuçta anlamamız gereken tek şey kolposkopi yapılması gerektiğidir Geçmiş olsun.

15 Mayıs 2024 13:11