MM
Soru Sahibi
10 Kasım 2021 22:23

Hocam 71 yaşındsyım memografi sonucumu değerlendırır misiniz

memenin iki yanlı mammografik incelemesinde; Yağlanma dışı kalan meme parankimi paterni tip B ile uyumludur.Her iki meme areola içe deplasedir.Her iki memede yoğunluk artışı saptandı.Sağ meme dış kadranda 8 mm,9 mm çaplarında nodüler oluşumlar mevcuttur.Her iki memede kalsifikasyon saptandı.Yoğun alanlar olası lezyonları örtebileceğinden US ile birlikte değerlendirilmesi uygundur.Her iki aksillada lenf nodu mevcuttur. SONUÇ:BI-RADS Kategori 0 ÖNERİ: Olgunun Klinik gereklilikte kontrol US ve gerekirse 40 yaşın üzerinde mammografik takip ile incelenmesi önerilir. Kategori 0 : Sonuç için ek görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç var, Kategori 1: Normal mamogram, Kategori 2: Benign bulgular, Kategori 3: Muhtemelen benign bulgular, Kategori 4: Şüpheli bulgular, Kategori 5: Yüksek malignensi bulguları, Kategori 6: Biopsi ile malign olduğu bilinen ancak henüz tedavi uygulanmamış olgular. MEME PARANKİM PATERNLERİ: A: Lipomatö B: Liposklerotik (mikst tip) (düşük duyarlılık) C: Sklerotik (düşük duyarlılık) Mamografi tetkiklerinde yanlış negatiflik oranı %10-15 arasında değişmektedir. NOT: BU RAPOR VE MAMOGRAFİLERİN BİR SONRAKİ İNCELEMEDE GETİRİLMESİ RİCA OLUNUR. SONUÇ BİLGİ

1 cevap
Cevaplar (1)

Sonucu tetkiki isteyen hekiminizle paylaşmalısınız geçmiş olsun

11 Kasım 2021 00:40