TE
Soru Sahibi
25 Ağustos 2015 21:23

gunduz sik idrara cikma problemi

Merhaba Doktor Bey, Oglum 5.5 yasinda ve son 1 senedir sadece gunduzleri bazi gunlerde her 15-30 dakikada bir iseme ihtiyaci duyuyor ve az miktarda isiyor. Altina kacirma problemi yok. Gece hic olmuyor ve gece tuvalete hic kalkmiyor. Konu ile ilgili 4-5 kez doktora gittik ve gerekli tum tetkikler (seker, ultrason, kan tahlili, idrar tahlili ve kulturu) yapildigi halde bir neden bulunamadi. Cocugun gunduz tum yasam kalitesini ve ana okulunda derse katilimini etkileyen bir sorun. Internette yabanci makalelerde 'daytime urinary frequency syndrome of childhood' adinda bir rahatsizlik buldum ve bu rahatsizlikltaki belirtilerle bizim cocukta belirtiler birebir ayni gozukuyor. Dikkatimi ceken diger bir husus ise cocugun sunnet derisi dar gibi ve siyirmak cok kolay olmuyor. Siyirdigimizda pipi ucunda beyazliklar goruyoruz. Bu da soruna sebeb olabilir mi? Ne yapmamizi tavsiye edersiniz? Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederiz. Saygilar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İbrahim Karnak
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Sayın Terzi, Öncelikle geçmiş olsun. Sünnet derisinin böyle bir yakınmaya yol açabileceği yönünde bir bilgi anımsamıyorum. Ancak sünnet yaşına yaklaşmış. Uygun gördüğünüz bir zaman yaptırabilirsiniz. Ancak bu tür işeme düzensizlikleri hiperaktivite grubu çocuklarda olabilir düşüncesiyle, bir çocuk ruh sağlığı uzmanına da görünmenizi öğütlerim. Saygılarımla İ. Karnak

27 Ağustos 2015 11:55