YS
Soru Sahibi
11 Kasım 2014 16:22

gelişim geriliği

hocam merhaba oğlum 20 aylık ikiz eşi hacettepede nörolojide takipte oğlumu o doktorun yönlendirdiği şekilde takibe devam ediyoruz ama biz yinede rahat etmedik bir sürü doktora götürdük şimdiye kadar herkes bir şey söyledi doktoru şundandır demedi oğlum ilk doğduğunda düşük şeker nedeniyle 13 gün hastanede kaldı önce bundandır denildi fakat mr da bununla ilgili sıkıntı görmedi 2 yaşında kontrolü var 2 test kaldı dedi geriliği o söylemiyor biz ikiz eşiyle kıyaslayınca fark ediyoruz ama kaba motor kesin geriden geliyor şu anda bağımsız yürümüyor emekleme var sıralama var ayakta desteksiz 2 dk. fazla falan kalabiliyor.kendini beslemiyor yani biberondan su süt kendi içiyor eline verdiğimiz şeyi yiyor ama kaşık çatal kullanamıyor yani düzgün şekilde üstünü kirletiyor gerçi bunu kardeşide tam yapmıyorda bide konuşma kardeşinin daha anlaşılır buda bir şey söylüyor ama anlamıyoruz onu taklit ediyor alkış bay bay ona bakıp yapıyor oyuncaklarla ve ev eşyalarını karıştırmayı çok seviyor.topu yeni yeni at dediğimizde bazen atıyor bazen atmıyor al dediğimizde alıyor istediğimizde vermiyor kardeşi bütün organlarını gösteriyor ev gereçlerini aile bireylerini tanıyor ismiyle ama buda yok.oyuncakları sepetten boşaltıyor ama toplamıyor kardeşi yapıyor kitapları inceliyor ama kardeşine resimleri sorduğumuzda gösteriyor bu sadece bakıyor birde her şeyi ağlayarak yaptırtıyor .hocam özel eğitim alıyoruz evde sürekli ilgileniyorum ilerlemeler var ama kardeşi gibi değil onu zamanla yakalarmı

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Ertuğrul Güler
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Geçmiş olsun,öncelikle siz elinizden geleni yapıyorsunuz, tebrik edrim,önemli olan çocuk gelişme gösteriyor yani gerilemiyor.Özel eğitime devam edin eminim geç olacak ama akranlarını yakalayacaktır.

11 Kasım 2014 18:21