AK
Soru Sahibi
27 Ekim 2021 23:59

Esimin ailesi

Doktor hanim esimin ailesinin evine ziyarete gitmek zorundamiyim? Ben gitmek istemiyorum . Ama esim beni bu konuda zorluyor? Gelinler kocasinin anne babbasini ziyaret etmek zorundamidir ? Guzel bir evlilik icin bu sartmi yani? Hadi gittik diyelim kocam icin gittim diyelim ama 3 gunden fazla kalmak istemiorum il disi oldugu icin huzurum kaciyor ve esimle her seferinde aram bozuluyor ama esim daha fazla kalmami istiyor ?? Bu durum sizce nasil olmali??

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, öncelikle sorunuz için teşekkür ederim. Bu soruyla beraber on yıllardır bir çok insanı bunaltan konuya değinmiş olalım. Bu durumda öncelikle ilişkide partnerlerin birbirleri ile nasıl iletişim kurdukları çok önemlidir. Bireyler birbirlerini dinlemeli ve ne isteyip ne istemediklerini karşı tarafa doğru bir dil ile aktarabilmelidirler. Burada partnerler eksiklik yaşadıklarını düşünüyorlarsa destek almaları onlar için iyi olacaktır. Bireyler bu noktada destek alarak iletişim becerilerini kuvvetlendirmekle kalmayıp iliskilerinin de kalitesini arttırmış olacaklardır. Partnerlerin evlenmeden önceki aileleriyle yani kök aileleriyle kurdukları ilişki de en az birbirleri ile kurdukları ilişki kadar önemlidir. Her bireyin kendine ait bir sınırı olduğu gibi her ilişkinin de bir sınırı olmalıdır. Bu sınırı ihlal etmek isteyen diğer kişilere bireyler izin vermemeli, bu sınırları karşılıklı bir şekilde korumalıdırlar. Sizin sorunuzda değinilmesi gereken konulardan bir diğeri ise eşinizin ailesi ile olan iletişiminizin kalitesinin düşük olmasıdır. Bu duruma yol açan nedenler hakkında konuşulup bireylerin hem fikirleri doğrultusunda hareket edilmelidir. Sorduğunuz soru her ne kadar genel geçer bir sorun gibi gözükse bile her aile dinamiği farklı olduğu için belirli net bir cevap vermek doğru olmayacaktır. Farklı değişkenleri göz önünde bulundurmadan bir şey söylemek maalesef sizi ve ilişkinizi kötü yönde etkileyecektir. Bu sebeple hangi konulara eğilmeniz gerektiğini söylemenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Sağlıklı günler dilerim :)

28 Ekim 2021 19:52