CS
Soru Sahibi
22 Şubat 2021 07:18

Dudak emiyor

Hocam. Esim asker iki senedir hakkari daglica bölgesinde. Gittiğinde büyük kizim 2 küçük kizim bebekti. Büyük kizim, küçük kızımın doğumundan sonra dudak emmeye basladi. Birsekjlde dudak emmeyi biraktirdim ama kreste ki hocasına annem görmeden emmeye devam ediyorum diye bir sır vermis ve zaman içerisinde de saklammaya basladi önceden dis dudağını emiyordu simdi ic dudağını emiyor Hicbirsekilde biraktiramiyoru. Kiziyorum olmuyor konusuyorum olmuyir ama dudağını emerken asiri mahsunlasiyor o hali de beni sinir ediyor. Konuşmasa butun gün dudağını emse onu istiyor. Dediğim gibi esim yok yalnızlık psikolojisi mi baba özlemimi bilemiyorum ama bu durum beni çok rahatsız ediyor. Lütfen yardımcı olun.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yusuf Karaer
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

0-1 yaş dönemi oral dönem olarak da bilinir. O dönemin en önemli organları eller ve ağız olduğu için bu dönemin aksadığı ya da uzadığı durumlarda özellikle parmak emme, tırnak yeme, dudaklarla ilgili uğraşları daha sık görürüz. O dönem; kardeş doğumu, sonrasında babanın gidişi... bunlar onu etkileyebilecek önemli şeyler. Ancak daha da önemlisi ve benim de danışanlarımda en sık rastladığım risk faktörü annenin ruh sağlığı. Siz, yakın aralıklarla iki çocuk sahibi olmuş, sonrasında da eşinizin gidişiyle yalnız kalıp çok zorlanmış, mutsuz olmuş olabilirsiniz. Çocuğunuz bundan da etkilenmiş olabilir. Bundan dolayı da 0-1 yaş dönemi özellikleri göstermeye devam ediyor olabilir. Bunlar bizim çok önemsediğimiz ya da “kesinlikle bıraktırmanız gerek” diyeceğimiz şeyler değil. Çocuğunuzun o dönemle ilgili ihtiyacı karşılandığında mevcut şikayetleriniz de azalacaktır. Hatta sizin müdahaleleriniz sürecin uzamasına bile sebep olabilir. **Size önerilerim: ilk olarak kendi ruh sağlığınızla ilgili bir ihtiyaç var mı diye bakın. Varsa kesinlikle destek alın (ki bence en önemlisi bu). İkincisi çocuğunuzla mümkün olduğunca mutlu bir şekilde ilgilenmeye, oyun oynamaya çalışın. Ten teması çok önemli. Birazcık sıkıca sarılarak sevebilirsiniz. Dudaklarını emmemesini istemeyin, konuyu sürekli gündemde tutmayın. Emmeye devam etse dahi büyük ihtimalle bundan büyük bir zarar görmeyecek. Sıkıntılarınız geçmezse, ilgili bir uzmandan destek alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

22 Şubat 2021 09:49