GM
Soru Sahibi
6 Nisan 2022 02:29

Disleksi

Hocam merhaba acaba otizme disleksi eşlik edebilir mi ve nasil anlarız? Okuma yazmayı öğrenmeye çalışıyor ama al yerine la diyor mesela ya da bir kelime yazacak içinde harflerin yerleri karışmış oluyor. Özel eğitim zaten alıyor ama disleksinin tedavisi veya eğitimi daha mi farklı acaba? Bu belirtiler otizm olduğu için mi var yoksa hem otizm hem disleksi olduğu için mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yusuf Karaer
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba. Sorunuzu fark etmemişim kusura bakmayın. Çocuğunuzu görmeden net bir şey söylemek doğru olmaz. Sadece düşüncelerimi aktaracağım. Otizm de Öğrenme Güçlükleri de nörogelişimsel (Sinir sisteminin gelişimi esnasında meydana gelen) bozukluklar. Yani ikisi birliktelik de gösterebilir. Öğrenme Güçlüklerinde tedavi tabi ki farklılık gösteriyor. Belirtileri de büyük ihtimalle öğrenme güçlüğünden kaynaklanıyor olabilir.

31 Mayıs 2022 00:17