BZ
Soru Sahibi
13 Eylül 2021 12:43

DOKTORA DANIŞMA

Randevu maliyeti nedir acaba? 16 yaşında olan kızımı getirmek istiyorum, kendisinin öfke kontrol sorunu, bipolar bozukluğu, duygu bozukluğu, depresyon hali, konuşma bozukluğu, dürtü kontrol bozukluğu, kekemelik, aşırı kıskançlık, aşırı inatçılık, yoğun stres, tükenmişlik sendromu gibi problemleri var. Bi beş sene öncesine dayanan madde bağımlılığı var, yakın zamanda tedaviye başladı, psikolojik olarak çöküntü yaşamakta bunun geçmişte yaşamış olduğu travmalarla bi bağlantısı olduğunu tahmin ediyoruz. Sizin gibi bir uzmanın ona yardım edebileceğine inanıyorum, sizce de uygun mudur?

1 cevap
Cevaplar (1)

Travmatik yaşam olayları şuanda yaşamış olduğu sorunları tetiklemiş olabilir. Altta yatan daha fazla neden olabilir. Genetik özellikler gibi.. Kişi biyolojik anlamda da bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bipolar bozukluk mutlaka ilaç kullanımı gerektirecektir. Bir psikiyatristen mutlaka destek alınması gerekir. Kekemelik sorunu ile dil ve konuşma terapistinden destek alınabilir. Diğer yaşadığı rahatsız edici yoğun duyguları ve travmatik yaşam olaylarının olumsuz etkisini üzerinden atabilmesi için yardım sunabilirim. Özellikle travmatik yaşam olaylarında kullandığım ve bilimsel etkililiği kanıtlanmış EMDR psikoterapi yöntemiyle destek olabilirim. Duygu düşünce ve davranışlarını anlaması onları daha sağlıklı bir şekilde yönetebilmesi içinde BDT yaklaşımından yararlanabilirim. İlaç desteğinin yanında kullandığımız psikoterapi yardımı da kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Çok geçmiş olsun.

15 Eylül 2021 08:32