OF
Soru Sahibi
13 Aralık 2021 12:21

Dis Eti Agrilari

Merhaba, Yaklaşık 1 yıl önce sağ üst köpek dişimin yanındaki kanal tedavili dişim kırıldı. Diş köküne vida koyarak üstüne kaplama yaptılar. Fakat kaplamanın olduğu yerdeki diş etimde iltihap oldu. Sadece o dişe küretaj yaptılar. Yaklaşık 7-8 ay sonra kaplamalı diş ile yanındaki diş arasındaki diş eti ve aynı sıradaki en arka dişimle yanındaki diş arasındaki diş etlerim ara sıra ağrımaya başladı. Hatta bazen kaplamalı dişin diş etinin en üstü (diş etiyle üst dudağın birleştiği yer) sızlıyor. Sonra geçiyor. O bölgeye dokununca sızlama oluyor. Sağ alt çenede 2 azı dişim yok. O nedenle kaplamanın olduğu tarafla çiğneme yapmıyorum. Diğer tarafla çiğnerken çok nadir kaplamalı dişten gıcırtı sesi geliyor. Ayrıca yine sağ taraftaki dil kökünde bazen acı oluyor, aft acısı gibi sonra geçiyor. Birkaç kez farklı diş hekimine gittim film çekildi muayene edildi hiçbir sorun yok diyorlar. Sadece dis sıkıyormuşum o nedenle olabilirmis. Kulak burun boğaza yönlendirdiler. O da bir sorun yok dedi. Ne yapacağımı şaşırdım. Ne olabilir Lütfen bir yol gösterin.

2 cevap
Cevaplar (2)
Dr. Dt. Emrah Anbarcıoğlu
Diş Hekimi , Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)

Merhabalar böyle problemlerin ağız içi ve röntgenlerle beraber muayeneleri gerekiyor. Size en yakın dişeti uzmanı bir meslektaşımıza muayene olursanız rahatsızlıkların dişeti hastalığı mı yoksa başka bir porblem olduğunu anlatırlar. Geçmiş olsun

13 Aralık 2021 13:52
OF
Soru Sahibi

Hocam cok tesekkur ederim. dis hekimine gittim. Kaplamali disin kokunde enfeksiyon oldugunu soyledi. Kaplamali disim kanal tedavili ve vidali oldugundan bunun tek yolu cekim, cok fazla sikayetin yoksa bu sekilde kalsin, sisme veya cok agrima gibi birsey olursa cekelim, kendi disini kaybetmeni istemiyorum dedi. Ama aklima takildi agzimda kökü iltihapli disle kalmam mantikli mi bir de gebelik dusunuyorum cunku.

16 Aralık 2021 17:32
Dr. Dt. Emrah Anbarcıoğlu
Diş Hekimi , Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)

Gebelikten önce bu tür dişlerin çekimleri veya tedavilerinin yapılması gerekir. Saygılarımla

19 Aralık 2021 21:03