KF
Soru Sahibi
24 Aralık 2021 07:22

D vitamini

Hocam yaşım 16. yaptığınız formülde boyum ortalamanın bir tık üstünde, doktora gitmeden 2 haftada *** *** **IU ve *** *** **IU olarak toplam *** *** **IU d3 vitamini kullandım daha almama gerek var mı etkisini ne zaman gösterir

3 cevap
Cevaplar (3)

Ölçüm yaptırıp kullanırsan dozunu ona göre ayarlamak mümkün olur. Sonrasında 3-6 ay aralarla tekrar yaptirirsan ne kadar devam edeceğin ortaya çıkar sevgili Fırat. Kapalı ortamda çalışıyor ve güneş görmüyorsan sürekli kullanmak gerekebilir. Bu yüzden ara ara ölçüm yaptırıp 50 nin altında ise kullanmalısın. Sağlıcakla.

24 Aralık 2021 08:09
KF
Soru Sahibi

Peki hocam yaşım dediğim gibi 16, boyum 179, annem 167, babam 177, kilom 71 boyum kaç olur

25 Aralık 2021 13:04

Sevgili Fırat! Yetişkin dönemde beklenen boyun 1.77+1.67=344+13= 357/2=178.5+-10 olarak hesapladığımızda 168.5 cm İle 188.5 cm arasında olup, Şu an boyun 179 cm yani 178.5 cm ortalamayı yakalamışsın. Yaşın bir süre daha uzayacagını söylüyor. Boya göre kilo degerlendirmesini yapmak doğru bir yaklaşım olur. 179 cm boy da 72 kg ile 82 kg arasında olmalısın. Mümkünse bu yaşlarda 179 cm boy için 68-72 cm e yakın olmalısın. Yani kilon gayet fit. Fazla kilo gibi zayıflıkta sağlığı olumsuz etkiler. Düşük kilo tiroid sorunu, sigara kullanımı ve beslenme yetersizliği göstergesi olabililir. Sende büyüme kıkırdaklarının halen açık olduğu bir yaştasın. Bir süre daha boy uzaması olacak. 21 yaşına kadar azalarakta olsa boy uzaması devam edecek. Burada her türlü sporla uğraşmanın sana çok faydası olacaktır. Boy uzamasında hareket etmek ve sağlıklı beslenmek de önemli. Genetik şartlar senin elinde olmasada sayacagımız çevresel durumları boy uzaması için sağlamak senin elinde. Gelişimin normal görünsede ve D vit düzeyin düşük olmayabilirsede. Sanada Her genç arkadaşa söylediğimiz şeyi söylüyoruz. Boy uzamasını garantiye almak için özellikle D vitamini ölçümü yaptırıp eksik ise d vitamini kullanmalısın. Tahminen eksik veya normal olabilir diye düşünme. Eksik ise düzeyi bize ne dozda d vit ni kullanmamız gerekecek ise söyleyecek. Bunun için aile hekimine danışıp yardım alabilirsiniz. Ücretsiz olarak aile hekimine danışıp yaptırabilirsiniz. Normalde 50 nin üzerinde olmalı. D vit eksikliği bir çok hastalığa neden olabilir. Egzersiz fit kilo ve iyi bir duruş sağlayacak ve son dönemde de iyi bir boy uzaması sağlayacak. Bu süreyi iyi degerlendirmelisin. Genetik olarak 188 cm leri görme şansın olsada bu yaşdan sonra yaklaşık 4-8 cm daha uzayarak mevcut yetişkin boyuna erişeceksin. Yani 179 cm isen *** *** ** cm ler beklenebilir. Ayrıca stres boy uzamasını olumsuz etkiler. Bunu zaman ve seninde uyumun gösterecek. Ayrıca bunun için aşağıdaki her arkadaşımızla paylaştığımız önerilerimizide seninde dikkate almanı öneririm. Bu önerilerimiz şunlar: 1.bol sporla uğraşmalısın (koşu, basketbol ve futbol olabilir) 2.Sağlıklı beslenmeli. Vitaminleri hap olarak değil doğal yolla almalı. Sebze ve meyveler bu konuda yeterli. 3.İyi uyku çekmeli. Geç yatmamalısın. 24 en geç saatin olsun. 4 . Mümkünse çeşme suyu kullanmalı. Mineral kalsiyum en yüksektir. 5.Bol güneş almalı. Açık alanda dolaşmalı. Salgın günlerinde bu mümkün olmasada d vitamini ölçümü yaptırıp eksik ise d vit kullanın. 50 nin üzerinde tutacak dozu kullan. Bunun için aile hekimine danışıp yardım alabilirsiniz. Boy uzaması için d vitamini çok önemli. 6.Asitli içeceklerden uzak durmalı. 7. Sigara kesinlikle kullanmamalı. Birde kendini başkaları ile de karşılaştırma. Her birey her yönden farklılıklar gösterir. Ayrıca Facebook da Türkiyenin sağlıklı yaşam sayfası linki ise https://m.facebook.com/afyonsym/?ref=bookmarks# gönderdiğim sayfada şu salgın günleri bitti gibi görünsede evimizde güvenle yapabileceğimiz çok etkili 1 seansı 10 dk lik egzersizi günün farklı zamanlarında günde 2-3 defa yaparak hem boy uzamasını sağlayan hormonları kanda yüksek tutabilirsin. Yukarıdaki egzersiz hem kilo vermeye ihtiyacın olursa ve iyi bir duruş için de etkili bir program. Ayrıca bu hareketler seni güçlendirip sana dayanıklılık sağlayacaktır. Genetigin 188.5 cm e kadar izin veriyor. Bunu iyi kullanmalısın. 188 cm ları görmemen için de bir sebep yok. İnşallah İyi bir boya ve görüntüye olman dileğiyle sevgili Fırat. Sağlıcakla.

25 Aralık 2021 18:24
KF
Soru Sahibi

Hocam d vitaminime baktırdım ve az önce aldığım sonuç ile d vitamini 23 ng/ml nasıl bir doz almam gerekiyor

30 Aralık 2021 09:55

Normal bir yaşam sürdüren ve yeterli güneş ışığı alan insanlar günlük D vitamini ihtiyacını karşılayabilecekleri gibi 3-4 ay yetecek kadar D vitamini de depolayabilirler. Bununla birlikte son yıllarda kapalı yerlerde çalışmanın artması d vit eksikliğinin görülme sıklığını arttırıyor. Bu nedenle bizim gibi ülkelerdeki bebeklere en az 1 yaşına kadar günde 3 damla (400 ünite) D vitamini ağızdan vermek gerekli ve yararlıdır. Daha sonraki yaşlarda günde 600, 70 yaş sonrasında ise 800 ünite D vitamini ihtiyacı vardır ki bunu güneşlenerek karşılamak mümkündür. Bununla birlikte başta sıkı şekilde örtünen kadınlar ve yaşlılar olmak üzere risk altındaki gruplara en fazla günde 800_1000 ünite (6_8 damla) D vitamini ilaç olarak verilebilir. Daha yüksek dozlarda D vitamini ancak ilgili uzmanlar tarafından ve şiddetli D vitamini eksikliği durumlarında kullanılmalıdır. Sabah kahvaltı öncesi 2-3 ay süre ile 8-10 dm şeklinde kullanabilirsin. Sağlıcakla.

1 Ocak 2022 01:13