KC
Soru Sahibi
11 Eylül 2019 23:25

Çoçuklarda takılma

Merhaba 46 aylık oğlumda ilk başlarda bebe şeklinde başlayıp son 1 aydır bazen artarda kekemelikleri oluyor bu durum için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor bazen bu durum fazlalaşıyor doktora gittik ve 5 yaşına kadar geçer geçmezse o zaman dil terapistine yönlendireceğim dedi

2 cevap
Cevaplar (2)
Dil ve Konuşma Terapisti Merve Aksoy
Dil Konuşma Bozuklukları

Merhabalar, erken dönemde ortaya çıkan yaklaşık 2.5-3 yaşlarında başlayıp 5-6 yaşlarına kadar sürebilen kekemelik türü belirli risk faktörlerini taşımayan çocuklar için geçebilme olasılığı yüksek bir bozukluktur. Ancak bu risk faktörlerinden herhangi biri mevcut ise yaş sınırının beklenmesine ihtiyaç kalmadan erken müdahele ile terapilerin başlanmasına gerek duyulmaktadır.

12 Eylül 2019 00:02
KC
Soru Sahibi

Merhaba hocam belirli risk faktörler nelerdir. Bu durumu nasıl anlayabiliz

12 Eylül 2019 00:19
Dil ve Konuşma Terapisti Merve Aksoy
Dil Konuşma Bozuklukları

Tekrardan merhaba, Ailede kekemelik öyküsü varsa Takılmaları tekrarlar verine blok denilen kekeleme türüne aitse Kekelemesine ek geliştirdiği ikincil davranışları varsa Erkek çocuğuysa gibi... Kalıcı kekemelik olma ihtimali yüksek olabilir. Ancak yine de bunlara karar verebilmek için uzman görüşü ve değerlendirme de önem arz etmekte. Siz yine de yakınızda bulunan bir dil ve konuşma terapistinden yardım alırsanız daha iyi olacaktır. Umarım yardımcı olabilmişimdir...

12 Eylül 2019 00:31